Konferencija o globalnim izazovima
Svijet je pred izazovima osiguranja dovoljno energenata po povoljnoj cijeni, što ranijeg ulaska u energetsku tranziciju i prelaska na obnovljive izvore energije, rečeno je u četvrtak na ministarskom sastanka u okviru IV. sastanka Partnerstva za transatlantsku energetsku i klimatsku suradnju (P-TECCP).
IV. sastanak Partnerstva za transatlantsku energetsku i klimatsku suradnju (P-TECCP) usredotočen je na jačanje transatlantske energetske solidarnosti i napore za energetsku tranziciju i jačanje energetske sigurnosti te daljnje regionalne integracije.
Dvodnevni skup (P-TECCP) organiziraju Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, Ministarstvo energetike Sjedinjenih Američkih Država, Američko-srednjoeuropsko poslovno udruženje i Atlantsko vijeće.
Premijer Andrej Plenković na skupu je rekao kako je u kontekstu ruske invazije na Ukrajinu i energetske krize, skup značajna prigoda da se zajednički rasprave izazovi s kojima se svijet susreće proteklih godinu dana, kao i koraci koji se moraju napraviti u razdoblju koje je pred nama.
Vlada je svojim odlukama, istaknuo je, utjecala na tržište i burze, a što je uz ostalo dovelo do smanjenja velikog rasta cijene plina.
Rekao je da je svijet pred izazovima osiguravanja dovoljno energenata po povoljnoj cijeni te energetske tranzicije prema obnovljivim izvorima energije.
Ukazao je na odlična suradnju s hrvatskim partnerima, kao i korištenje strateške pozicije Hrvatske kao regionalnog energetskog čvorišta.
Premijer je govorio i o benefitima hrvatskog ulaska u EU, a podsjetio ih je i da smo od 1. siječnja ove godine u šengenskom prostoru i eurozoni. Iskazao je punu solidarnost sa Ukrajinom, odnosno Ukrajincima, rekavši, uz ostalo, da će EU pomoći oporavku te države.
Kazavši da je energetska kriza pogodila sve sektore ekonomije, prisutne je upoznao s koracima koje je vlada poduzela da građanima i gospodarstvu olakša potencijalni energetski udar.
rend kretanja inflacije se preokreće i to je uz pokazatelje rasta BDP-a dobra i ohrabrujuća vijest na početku godine, rekao je premijer Andrej Plenković u četvrtak na sjednici Vlade.
“Preokreće se trend, to je jako dobro i to se sada potvrđuje”, rekao je Plenković, podsjećajući da je u prosincu godišnja inflacija bila veća od 13 posto, 12,7 u siječnju 11,9 posto u veljači, što je najniža stopa rasta potrošačkih cijena od svibnja 2022. godine.
Za praćenje kretanja cijena građanima će, kako je rekao, pomoći i aplikacija koju je pripremilo Ministarstvo gospodarstva, s cijenama u tri trgovačka lanca.
“I BDP u četvrtom kvartalu i na godišnjoj razini u 2022. i smanjenje inflacije u veljači, itekako su dobri i ohrabrujući ekonomski pokazatelji na početku ove godine, u širem kontekstu globalne krize s kojom smo suočeni”, rekao je premijer.
Ministrica energetike Sjedinjenih Američkih Država Jennifer M. Granholm istaknula da je ostala iznenađena koliko su Hrvatska i EU napravili da bi se suočili s krizom koja je pogodila svijet zadnjih godinu dana, odnosno koliko je posla napravljeno da bi se došlo do energetske neovisnosti i sigurnosti, nakon agresije Rusije na Ukrajinu.
Ukazala je na važnost energetske neovisnosti kao i na važnost čistih i obnovljivih izvore energije. Naglasila je kako zna da je Hrvatska rodno mjesto Nikole Tesle, koji je ovdje započeo sa svojim izumima.
Istaknula je da su, nakon početka rata u Ukrajini, vlade europskih zemalja uložile puno napora da bi zaštitile svoje građane od posljedica ratnih zbivanja u segmentu energetike.
Granholm je rekla da je taj rat ujedinio svijet više nego ikada. Naglasila je da mnogi dijelovi svijeta imaju potencijal u geotermalnim izvorima, čistoj, obnovljivoj energiji, te da Hrvatska pogotovo u tome ima veliki potencijal.