Raznorodne analize
Svjedoci smo energetske krize koja se, ako ne globalno, ali ono na Zapadu i u zemljama u razvoju valja, valjda tamo od početka korona krize, pa preko krize u globalnim lancima isporuke, dok je ratom u Ukrajini te sankcijama Rusiji te njenom, mahom izvoznom, energetskom sektoru doživjela vrhunac.
Zbog toga se mnogi pitaju koji su realni scenariji kretanja cijena energenata, u prvom redu onih koji, još uvijek, najviše utječu na rast potrošačkih i proizvođačkih cijena.
Koliko je nezahvalno prognozirati pokazuju raznorodne studije i analize koje su se ovih dana pojavile u globalnoj javnosti i koje zastupaju analitičari prema vlastitim sklonostima, jesu li pesimisti ili optimisti.
Tako je, najviše zbog krize uzrokovane embargom EU na rusku naftu, Goldman Sachs izdao realističnu analizu prema kojoj bi se, ako se Putinov rat u Ukrajini pretvori u dugotrajan, nafta mogla stabilizirati na sadašnjoj razini. Na sličnom je tragu i UBS.
Pesimističan scenarij, koji su zastupali i neki analitičari u Hrvatskoj, prema kojemu će cijena nafte ići na oko 380 dolara po barelu, ponudio je JP Morgan.
S druge pak strane, pojavila se i analiza koju su preuzeli svi relevantni poslovni portali u regiji, prema kojoj bi na valu recesije cijena nafte trebala pasti na blizu 60 dolara za barel.