Home TribinaAnalize Južna interkonekcija kao prioritet sigurnosti

Južna interkonekcija kao prioritet sigurnosti

by Energypress.net

Analiza Bloomberg Adria BIH

Južna interkonekcija Bosne i Hercegovine s Republikom Hrvatskom, koja bi se protezala od Zagvozda do Posušja s odvojkom za Mostar, postaje sve važniji projekt za osiguranje energetske sigurnosti i diverzifikaciju opskrbe plinom u Bosni i Hercegovini. Uprkos izazovima i nedostatku političkog dogovora oko imenovanja nositelja projekta, projekt Južne interkonekcije zahtijeva hitnu provedbu zakona kako bi se osigurala podrška Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine i omogućilo njegovo daljnje napredovanje.

Nositelj projekta Južne interkonekcije treba biti BH Gas, a važno je osnažiti tu kompaniju kako bi bolje predstavljala interese Federacije Bosne i Hercegovine. Transparentnost, konkurencija i diversifikacija opskrbe plinom ključni su ciljevi projekta, a reorganizacija BH Gasa može pridonijeti ostvarenju tih ciljeva, piše Bloomberg Adria.

Uz podršku Hrvatske demokratske zajednice BiH (HDZ BiH), koja je također zagovornik ovog projekta, pozivamo HDZ BiH da surađuje s partnerima iz Federacije BiH u rješavanju pitanja u vezi s BH Gasom. Važno je postići dogovor koji će najbolje služiti interesima Federacije BiH i smanjiti ovisnost o Rusiji kao energetskom partneru, koji se pokazao nepouzdanim.

Projekt Južne interkonekcije treba provesti u odgovarajućem vremenskom okviru jer se vrata financiranja sve više zatvaraju. Europska banka za razvoj (EBRD), koja je jedina preostala banka spremna financirati projekte fosilnih goriva, najavila je svoje povlačenje iz tih projekata ove godine. Stoga je važno iskoristiti tu priliku prije nego što se vrata zatvore.

Protuargumenti koji se odnose na nedostatak potražnje za plinom u Hercegovini trebaju biti uravnoteženi ekonomskom perspektivom koja ukazuje na potencijalnu korist plinifikacije dijela Federacije BiH, posebno za industrijski sektor. Industrija, kao što je primjerice tvornica Aluminij, već je spremna preći na korištenje plina i to može stvoriti dodatnu potražnju.

Nadalje, pitanje izgradnje Bloka 7 termoelektrane u Tuzli predstavlja izazov. Projekat

je suočen s poteškoćama nakon gubitka poslovne sposobnosti partnera koji je bio odabran za izvođenje radova. Potrebno je pažljivo procijeniti održivost projekta u kontekstu globalnog prijelaza prema obnovljivim izvorima energije.

Konačno, Rafinerija nafte Brod suočava se s financijskim gubicima i rastućim uvozom kompresiranog prirodnog plina (CNG). Potrebno je pažljivo razmotriti održivost rafinerije i preispitati strategiju koja bi mogla bolje odgovarati potrebama tržišta i smanjiti ovisnost o uvozu.

Ukupno gledajući, Južna interkonekcija Bosne i Hercegovine s Republikom Hrvatskom treba biti prioritetni projekt za osiguranje energetske sigurnosti, diverzifikaciju opskrbe plinom i smanjenje ovisnosti o Rusiji. Provedba zakona, jačanje BH Gasa, dogovor o nositelju projekta i iskorištavanje preostale financijske podrške ključni su koraci prema ostvarenju tih ciljeva, stoji u analizi Tea Zorića s Bloomberg Adrie.

Related Posts