Istraga regulatora
Njemački regulator izvijestio je u ponedjeljak da je pokrenuo istragu kako bi utvrdio je li skupina dobavljača plina podešavanjem cijena omogućila zloupotrebu cjenovnog limita i državne pomoći.
Berlin je izdvojio 200 milijardi eura kako bi kompanijama i kućanstvima pomogao da se nose s rekordno visokim računima za struju i plin.
Regulator za zaštitu tržišnog natjecanja sumnja da je skupina dobavljača plina podešavala cijene za krajnje potrošače koji su time stekli pravo na državnu pomoć, iako su cijene na tržištima u međuvremenu pale.
Njemačke energetske kompanije Securing Energy for Europe (Sefe) i Uniper nekim su trgovcima isplatile milijune dolara bonusa za 2022. godinu, samo nekoliko mjeseci nakon što im je država priskočila u pomoć, tvrde četiri izvora.
Njemačka je Sefeu, nekadašnjoj podružnici ruskog Gazproma, i Uniperu osigurala oko 26 milijardi eura budući da su nakon obustavljene opskrbe iz Rusije kupovale plin na burzi po rekordno visokim cijenama i nagomilale ogromne gubitke.
Obje kompanije zauzvrat su ograničile plaću članova upravnog odbora, ali ne i trgovaca.
Tako je Sefe, prema navodima jednog izvora, 200 trgovaca u Londonu isplatio stotine milijuna dolara bonusa. Trgovci na srednjoj razini dobili po pet do sedam milijuna dolara, navodi.
Dva izvora reklo je da su bonuse isplaćivali i Sefe i Uniper.
Sefeov trgovački odjel zapošljava oko 830 zaposlenika, a Uniperov oko 1400.
Sefe je priopćio da učinak zaposlenika opravdava bonus koji nagrađuje njihov doprinos sigurnosti opskrbe, ne ulazeći u pojedinosti
Dodali su da su ukupni troškovi radnika u 2021., posljednjoj godini za koju su podaci dostupni, iznosili 330 milijuna eura.
Uniper je pak potvrdio da su trgovcima isplaćeni bonusi za 2022., ali manji nego u 2021. “Konkurencija je među trgovcima u energetskom sektoru intenzivna pa ne bi bilo primjereno ne isplaćivati bonuse”, tvrde.
Trgovačke kuće Vitol i Trafigura inkasirale su lani milijarde dolara dobiti, profitirajući na ekstremnim oscilacijama cijena od početka rata, podsjeća Reuters.
Bonusi trgovcima često se baziraju na udjelu u zaradi koju su ostvarili i nerijetko su viši i od naknada izvršnih direktora.
Njemačko ministarstvo gospodarstva ističe da ključnu ulogu pri odluci o isplati bonusa imaju uvjeti Europske komisije i dodaje da samo kompanija može navesti kako se ti uvjeti poštuju.