Home Energetika Jesu li mali modularni reaktori kroz deset godina izvediva hrvatska budućnost?

Jesu li mali modularni reaktori kroz deset godina izvediva hrvatska budućnost?

by Energypress.net

Cijena prednost, no što je s gorivom

Mali modularni nuklearni reaktori (SMR) mogli bi postati ključna tehnologija za proizvodnju niskougljične energije u Europi, uključujući i Hrvatsku, u sljedećih desetak godina. Ministarstvo gospodarstva u Hrvatskoj osnovalo je radnu skupinu za nuklearnu energiju s ciljem razvoja zakonodavnih okvira i izgradnje malih modularnih reaktora. Ovi reaktori omogućili bi proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, kao što je zeleni vodik, no još uvijek je nejasno koliko bi koštala izrada i gdje bi se konkretno smjestili.

Znatno su jeftiniji od većih nuklearnih postrojenja, a trenutno se razvijaju samo tri takva reaktora u svijetu, od kojih komercijalno rade u Rusiji i Kini. Rusija je lansirala plutajuće nuklearno postrojenje Akademik Lomonosov, dok Kina koristi dva postrojenja snage 200 megavata. Iako Europa zasad nije ozbiljno krenula u razvoj SMR-a, očekuje se da će se, uz napredak u tehnologiji, i europski stručnjaci uskoro uključiti u ovu tehnologiju, jer bi mogla ponuditi jeftiniju i sigurniju alternativu.

Međutim, jedan od glavnih izazova za primjenu SMR-a je gorivo. Ovi reaktori zahtijevaju visoko obogaćeni uranij (HALEU), čija proizvodnja trenutno ovisi o Rusiji. Sjedinjene Države tek započinju proizvodnju HALEU iz vojnih nuklearnih zaliha, ali kapaciteti su još uvijek mali i neće biti dovoljni do 2027. godine. Unatoč tim izazovima, SMR-i predstavljaju vrlo naprednu tehnologiju koja bi mogla igrati ključnu ulogu u smanjenju emisije ugljikovog dioksida, uz puno veću sigurnost od tradicionalnih nuklearnih reaktora.

Related Posts