Najgori potres u 130 godina
Najgori potres koji je pogodio poluotok Notu u Japanu u barem 130 godina mogao je postati još jedna prepreka na putu ponovnog pokretanja nuklearne energije. No, dogodilo se suprotno
Nuklearna elektrana Shika, udaljena oko 40 milja od epicentra i isključena kad je potres pogodio poluotok, jest izgubila vezu s mrežom – kao što se dogodilo prije 13 godina u jednoj od najrazornijih nuklearnih katastrofa u povijesti, na drugom kraju Japana, ali ovaj put je kriza izbjegnuta zahvaljujući rezervnim generatorima.
Shika je nakon katastrofe u Fukushimi 2011. godine nadograđena novom sigurnosnom opremom – uključujući rezervni izvor napajanja i skladište goriva pod zemljom – što je pomoglo u održavanju hlađenja potrošenog nuklearnog goriva, prema javnom emiteru NHK.
Naravno, potres i tsunami ove sedmice bili su puno manji od kataklizme 2011. godine, koja je prekinula opskrbu strujom u Fukushimi Dai-Ichi, onesposobila rezervne izvore i pokrenula topljenje.
Potres u ponedjeljak magnitude 7,6 nije prouzročio pravu štetu reaktorima koji se protežu zapadnom obalom, ali ovaj događaj je bio uvjerljiva demonstracija sustava nuklearne sigurnosti u Japanu.
Godinu dana nakon Fukushime uveden je novi nuklearni regulator. Stručno tijelo uvelo je strože propise koji zahtijevaju nadogradnju opreme i bezbrojne sigurnosne provjere.
To je svakako usporilo ponovno pokretanje elektrana (oko dvije trećine od 33 reaktora u zemlji i dalje je neaktivno), ali isto tako osiguralo da je industrija spremna za trenutke poput ovog.
Promjene uključuju i obvezu pružanja brzih i jasnih informacija javnosti o statusu postrojenja – ključno za dobivanje popularne podrške industriji.