On je naveo da Hrvatska do sada ima 12 bušotina (plina) i da su sve uz obale Istre. “Ostatak Jadrana je okupiran s talijanske strane i 130 eksploatacijskih bušotina se nalazi s talijanske strane, a izbušeno je preko tisuću istražnih bušotina”, kazao je Vrdoljak. “Međutim, 2013. godine mi smo izmijenili zakon gdje smo rekli da se ne može bušiti bliže od deset kilometara od obale i šest kilometara od otoka. Mi smo tek prije dvije godine uveli red da ne mogu biti bilo gdje, nego se morate odmaknuti od plaža, otoka i kopna koje želimo zaštititi”, poručio je Vrdoljak.
On je na pitanje novinara o tome planira li Hrvatska elektroprivreda (HEP) postati partner crnogorskoj Elektroprivredi (EPCG), Vrdoljak je rekao da HEP želi biti regionalna tvrtka i partner sa svim regionalnim kompanijama uključujući i crnogorsku. “Zainteresirani smo za to da budemo prisutni u regiji i sudjelujemo u regionalnom elektroenergetskom tržištu i sigurno ćemo u sljedećem razdoblju vidjeti potencijale Slovenije, Bosne i Hercegovine (BiH), Srbije, Crne Gore, Makedonije i Mađarske”, zaključio je Vrdoljak.
Crnogorski ministar gospodarstva Vladimir Kavarić najavio je da pregovori vlade i tvrtki koje su dostavile ponude na tender za istraživanje i proizvodnju ugljikovodika u crnogorskom podmorju trebali biti završeni idućih tjedana. Na tender za dodjelu ugovora o istraživanju i proizvodnji ugljikovodika u crnogorskom podmorju ponude su dostavila tri konzorcija sastavljena od po dvije kompanije. Prije početka jadranskog summita o nafti u Budvi je održan i prosvjed ekoloških organizacija iz Crne Gore i regije koje su tražile da se “ne buši Jadran” te da se u svim jadranskim zemljama organizira referendum o opravdanosti istraživanja nafte i plina.