Investitori za Bloomberg Adria
Europska unija se suočava s potrebom za znatnim ubrzanjem svoje zelene tranzicije ako želi ispuniti cilj klimatske neutralnosti do 2050. godine, kako je predviđeno zelenim planom. Jedan od ključnih izazova jest ubrzanje procesa dobivanja dozvola za ulaganja u obnovljive izvore energije. Trenutno, u Europskoj uniji, proces dobivanja dozvola za izgradnju vjetroelektrana ili solarnih elektrana traje oko pet godina, dok u Hrvatskoj često traje i duže od sedam godina.
Sporost ovih dozvolnih procesa predstavlja ključni problem za zelena ulaganja, koja su u Hrvatskoj posebno važna zbog obilja sunca i vjetra u regijama poput Dalmacije, Slavonije i Like. Drugi izazov predstavlja povezivanje s elektroenergetskom mrežom, što je također jedna od prepreka za razvoj ovakvih projekata. O ovoj temi su razgovarali stručnjaci za obnovljive izvore energije, Mario Klarić, direktor tvrtke Professio Energija koja je uložila u mnoge projekte vjetroelektrana i solarnih elektrana, te Phillipe Bozier, predstavnik konzultantske tvrtke Mazars.
Klarić i Bozier se slažu da Hrvatska treba ozbiljno razmotriti izgradnju drugog bloka nuklearne elektrane Krško. Energetika je ključna za energetsku tranziciju, a ulaganja u vjetroelektrane i solarnu energiju su atraktivna i u Hrvatskoj. Bankarski sektor često financira takve projekte, no njihova realizacija je često izuzetno spora.
Klarić ističe da je Dalmacija najbogatija vjetrom i suncem, ali da su Slavonija i Lika također atraktivne lokacije za takve projekte. Bozier naglašava važnost nuklearne energije kao doprinosa energetskoj tranziciji, uz oprezne mjere kako bi se izbjegli rizici.
Ukratko, ubrzanje zelene tranzicije je imperativ za EU ako želi postići cilj klimatske neutralnosti do 2050. godine. Hrvatska, poput drugih zemalja, suočava se s izazovima u procesu dobivanja dozvola i povezivanju s elektroenergetskom mrežom, ali ima veliki potencijal za razvoj obnovljivih izvora energije poput vjetra i sunca, donosi Bloomberg Adria.