Inflacija u SAD-u popustila, indeksi u porastu

Postojeći strah od financijske krize

Na Wall Streetu su u utorak cijene dionica porasle jer su popustila strahovanja u vezi bankarskog sustava i jer su podaci o inflaciji u SAD-u bili u skladu s očekivanjima.

Nakon oštrog pada dan prije, u utorak su indeksi porasli jer je popustio pritisak na bankarski sektor, koji je trajao od kraja prošloga tjedna i propasti dvije banke – Silicon Valley (SVB) i Signature Bank.

Strahovanja od širenja krize u bankarskom sustavu splasnula su nakon što su vlasti SAD-a i niza drugih zemalja poručile da će kriza biti spriječena i da nema razloga za zabrinutost u vezi drugih banaka.

Zahvaljujući tome, S&P 500 indeks bankarskog sektora porastao je jučer 2,6 posto, nakon što je dan prije potonuo 7 posto.

Ulagače su ohrabrili i podaci o inflaciji, koji su u skladu s očekivanjima analitičara. U veljači su u SAD-u potrošačke cijene porasle 0,4 posto na mjesečnoj razini, a 6 posto na godišnjoj.

Rast potrošačkih cijena u SAD-u usporio je u veljači, odražavajući blaže poskupljenje hrane i energije, pokazali su u utorak podaci ministarstva rada.

Godišnja stopa inflacije iznosila je u veljači 6,0 posto, što je njezina najniža razina od rujna 2021. godine.

U siječnju iznosila je 6,4 posto, u prosincu 6,5 posto, a u studenom 7,1 posto.

Na vrhuncu je bila u lipnju prošle godine, kada je dosegnula 9,1 posto, najvišu razinu od studenoga 1981. godine.

Kada se isključe cijene hrane i energije, temeljna inflacija blago se oslabila, kliznuvši s 5,6 na 5,5 posto, najnižu razinu od kraja 2021.

Na mjesečnoj razini potrošačke cijene porasle su u veljači za 0,4 posto, nakon 0,5-postotnog rasta u prvom ovogodišnjem mjesecu.

Kada se isključe energenti i hrana, mjesečna inflacija iznosila je u veljači 0,5 posto i bila je za 0,1 postotni bod viša nego u prethodnom mjesecu.

Cijene plina naglo su pale u veljači, za 8,0 posto u odnosu na siječanj kada su bile porasle za 6,7 posto.

U usporedbi s veljačom prošle godine hrana je poskupjela 10,2 posto, zamjetno blaže nego u siječnju kada su njezine cijene uvećane za 11,3 posto.

Energenti su poskupjeli 5,2 posto, nakon što su im u siječnju cijene uvećane za 8,7 posto.

Plin je poskupio za 14,3 posto, gotovo upola blaže nego u siječnju.

Cijena benzina pala je za dva posto, nakon što je u siječnju bila veća za 1,5 posto nego u istom prošlogodišnjem mjesecu.

Troškovi prijevoza uvećani su gotovo 15 posto, kao i u prethodnom mjesecu, a značajnih promjena nije bilo ni u rastu cijena stanovanja koje su uvećane za 8,1 posto.

To ukazuje na postupno popuštanje inflacijskih pritisaka, pa su ojačale špekulacije da će Fed usporiti tempo povećanja kamata. Još prošloga tjedna očekivalo se da će Fed na sjednici u ožujku povećati kamate za agresivnih 0,50 postotnih bodova.

No, nakon propasti SVB-a i izvješća o inflaciji, mnogi smatraju da će kamate biti povećane za 0,25 postotnih bodova, a neki da Fed uopće neće podići kamate ovoga mjeseca kako bi pričekao da se bankarski sustav stabilizira, a povjerenje u sustav vrati.

I na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Na Zagrebačkoj se burzi u utorak očekuje oprezno trgovanje, a u fokusu ulagača bit će zbivanja na svjetskim burzama, pri čemu bi Crobex indeks mogao stagnirati, nakon što je jučer nadoknadio dio gubitaka od prethodnoga dana.

Na azijskim su burama u srijedu cijene dionica porasle, kao i na Wall Streetu dan prije, jer su splasnula strahovanja od bankarske krize i jer se ulagači nadaju usporavanju tempa povećanja kamata američke središnje banke.

Cijene su nafte, pak, porasle, nakon dva dana pada. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je jutros 0,92 posto, na 78,15 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 1,07 posto, na 72,10 dolara.

You may also like