Home TribinaAnalize Inflacija sprječava jači rast maloprodaje

Inflacija sprječava jači rast maloprodaje

by Energypress.net

Analiza RBA

Prema podacima koje je danas objavio DZS, realan promet od trgovine na malo porastao je u srpnju na mjesečnoj i godišnjoj razini. U odnosu na lipanj ukupan sezonski i kalendarski prilagođeni promet od trgovine na malo bio je viši za 0,4%. Prema kalendarski prilagođenim indeksima, u usporedbi sa srpnjem 2022. rast je iznosio 2,9%. Na nastavak solidne potražnje upućivali su i podaci Porezne uprave o fiskalizaciji, gdje je zabilježen nastavak rasta vrijednosti izdanih računa. Osim i dalje razmjerno visokim rastom cijena, snažne dvoznamenkaste godišnje stope rasta vrijednosti fiskalnih računa podržane su zasigurno i turističkom potrošnjom.

Promatrano na godišnjoj razini, u istom smjeru djelovalo je i poboljšanje potrošačkog optimizma, dok je na mjesečnoj razini zabilježeno blago pogoršanje istog. Pogoršanje optimizma u odnosu na lipanj, uz skromnu stopu rasta maloprodaje na mjesečnoj razini, ukazuje na oprez i sugerira na postojanje ograničavajućih čimbenika unatoč snažnijoj turističkoj aktivnosti.

Na mjesečnoj razini promet od trgovine na malo prehrambenim proizvodima porastao je za realnih 0,5%, dok je promet od trgovine na malo neprehrambenim proizvodima (osim trgovine motornim gorivima i mazivima) zabilježio pad od 2,9%.

U usporedbi sa srpnjem 2022. realan promet od trgovine na malo hranom, pićem i duhanskim proizvodima porastao je za 4%, dok je promet od trgovine na malo neprehrambenim proizvodima (osim trgovine motornim gorivima i mazivima) pao za 1,2%.

Prema izvornim indeksima nominalan promet veći je za 12,3% u odnosu na srpanj 2022., a najsnažniji rast zabilježen je u trgovačkoj struci Motorna vozila, dijelovi i pribor za motorna vozila, motocikli i dijelovi, s porastom prometa od 44,3% i s utjecajem na ukupan indeks prometa od 1,3%. S rastom od 15,2% godišnje i udjelom u ukupnom prometu od 40,3%, trgovačka struka Nespecijalizirane prodavaonice pretežno živežnim namirnicama imala je najveći utjecaj na ukupan indeks (6,1%). Rast prometa na godišnjoj i mjesečnoj razini zabilježen je u devet trgovačkih struka, a u dvije trgovačke struke zabilježen je pad.

Promatrano kumulativno, u razdoblju od siječnja do srpnja, prosječna realna stopa rasta u iznosila je 1,9% (kalendarski prilagođeni podaci).

Nastavak povoljnih trendova na početku druge polovice 2023. zasigurno odražava popuštanje inflatornih pritisaka, povoljna kretanja u turizmu u središnjem dijelu turističke sezone (srpanj) i rast nominalnih, ali i realnih plaća te i dalje snažno tržište rada. Kao ograničavajući čimbenik potrošnje zasigurno se može izdvojiti postojanost inflatornih pritisaka te kontinuirana ekonomska neizvjesnost uslijed čega dolazi i do odgode potrošnje na pojedina (trajna) dobra. Navedeno će se i u nastavku godine odražavati na trendove u maloprodaji.

Related Posts