Industrijska proizvodnja pala nakon 15 mjeseci

RBA analiza

U Hrvatskoj je u ožujku industrijska proizvodnja na godišnjoj razini pala prvi put nakon 15 mjeseci rasta, što ukazuje na usporavanje oporavka gospodarstva od koronakrize.

Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je u petak da je industrijska proizvodnja u ožujku pala 2,6 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok je u odnosu na ožujak prošle godine skliznula 1,9 posto.

Industrijska je proizvodnja tijekom oporavka od koronakrize rasla 15 mjeseci zaredom na godišnjoj razini, no taj je trend, koji je trajao od prosinca 2020. godine, u ožujku prekinut.

Pad proizvodnje u ožujku na godišnjoj razini zabilježen je u četiri od pet sektora, a najviše, za 6,7 posto, u proizvodnji kapitalnih proizvoda.

S padom od 4 posto slijedila je proizvodnja energije, dok je proizvodnja netrajnih proizvoda za široku potrošnju oslabila 3,3, a trajnih proizvoda 2,3 posto.

Porasla je samo proizvodnja intermedijardnih proizvoda, za 2,3 posto.

U prva tri mjeseca ove godine industrijska je proizvodnja porasla 1,7 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.

Nakon što je u 2020. godini zbog koronakrize bruto domaći proizvoda (BDP) pao oko 8 posto, u 2021. godini porastao je više od 10 posto, najviše od kada DZS prati te podatke.

No, ove bi godine rast proizvodnje i gospodarstva mogao biti usporen, među ostalim, zbog ekonomskih posljedica napada Rusije na Ukrajinu.

„Prema našim očekivanjima skromna pozitivna stopa rasta za ovu godinu, obzirom na geopolitička događanja, izložena je negativnim rizicima. Oporavak inozemne potražnje će biti skromniji, obzirom na potencijalni nepovoljan utjecaj aktualnih geopolitičkih sukoba, odnosno ovisnost pojedinih hrvatskih važnijih trgovinskih partnera o Rusiji. S druge strane, učinak niske baze djelovat će u pozitivnom smjeru”, ističu analitičari Raiffeisenbank Austria (RBA) u osvrtu na izvješće DZS-a.

Slično je i u eurozoni. Aktivnosti u industriji eurozone usporile su u travnju pod pritiskom otežane nabave i poskupljenja koji su zakočili ponudu i potražnju, pokazalo je u ponedjeljak istraživanje S&P Globala.

You may also like