[vc_row][vc_column width=”1/3″]Indonezija je zatražila od Francuske i Sjedinjenih Država da u zamjenu za kupnju Boeingovih i Airbusovih zrakopolova odobre njezinim kompanijama gradnju pogona za proizvodnju mlaznog goriva iz palminog ulja, objavio je ministar trgovine.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]

Time najveći proizvođač palminog ulja u svijetu traži novu priliku za plasman tog proizvoda na koji otpada lavovski dio indonežanskog izvoza.

Palmino je ulje sve je manje popularno u Europskoj uniji (EU) i Sjedinjenim Državama zbog nepovoljnog utjecaja proizvodnje na okoliš i zabrinutosti za tržišno natjecanje.

[/vc_column][/vc_row]

Indonezija je treća u svijetu po površini obrasloj tropskim šumama i suočena je s pritiskom da ograniči uništavanje šuma koje najčešće rastu na tresetištima bogatim ugljikom. Tamošnja tresetišta ugrožava brzo širenje plantaža palmi i rudarski sektor.

Pregovarači EU-a u lipnju su dogovorili da će nakon 2030. prestati koristiti palmino ulje u transportnim gorivima s obzirom na bojazni da neizravno uzrokuje visoku razinu emisije stakleničkih plinova.

Sjedinjene Države u travnju s pak uvele antidampinške carine od 341 posto na indonezijski biodizel. Indonezijski ministar trgovine Enggartiasto Lukita u ponedjeljak je novinarima izjavio da je tijekom posjeta Washingtonu krajem srpnja zatražio od američkog ministarstva trgovine da u zamjenu za kupnju zrakoplova odobri gradnju pogona za proizvodnju biogoriva. “Tražili smo da se indonezijskim kompanijama dozvoli proizvodnja mlaznog biogoriva u SAD-u”, kazao je ministar.

Cilj je da se “sve sirovine” za proizvodnju goriva nabavljaju iz Indonezije, dodao je. Sjedinjene Države “pozitivno” su reagirale na taj zahtjev, kako je kazao, napominjući da je identičan zahtjev postavljen i europskom zrakoplovnom koncernu Airbusu. Indonezijski avioprijevoznici u većini slučajeva nabavljaju zrakoplove od američkih i europskih proizvođača.

Ministar Lukita ranije je zaprijetio da će Indonezija prestati kupovati Airbusove zrakoplove ukoliko EU provede u djelo plan o ograničavanju upotrebe palminog ulja u biogorivima, kako su prenijeli lokalni mediji. Glasnogovornik Airbusa odbio je komentirati informaciju o zahtjevu, a glasnogovornik Boeinga nije bio dostupan. Pozivi službi za medije u američkom veleposlanstvu u Džakarti ostali su bez odgovora.

Iz indonežanskog prijevoznika Garuda Indonesia prethodno su izvijestili da su odgodili isporuku naručenih zrakoplova Airbus i Boeing jer žele poboljšati financije. Konkurent Rival Lion Air u travnju je potvrdio da je naručio 50 Boeinga 737 MAX u vrijednosti 6,2 milijarde dolara po kataloškim cijenama. U Garudi i Lionu nisu željeli komentirati informaciju o odgodi isporuka.

Related Posts