Home Uncategorized Hrvatska još nije imenovala svoga člana u upravi Petrokemije

Hrvatska još nije imenovala svoga člana u upravi Petrokemije

by Energypress.net

Piše Poslovni dnevnik

Ovih dana iz kutinske Petrokemije obavijestili su lokalnu zajednicu da se počinju pokretati pogoni za proizvodnju umjetnih gnojiva, što je uobičajen postupak zbog povećanja buke i emisija otpadnih plinova.

No, što se u Petrokemiji događa, malo je informacija, jer vodstvo tvrtke, koje čine predstavnici većinskog vlasnika turske grupacije Yildirim, ne komunicira o planovima i aktivnostima, a država, pak, i dalje nema kanal i redovit uvid, budući da još uvijek nije u Upravu imenovala svog predstavnika.

Još od prve polovine studenoga prošle godine kada su dva glavna partnera, država i Yildirim, postigli dogovor o vlasničkim odnosima koji uključuje i jedno mjesto u peteročlanoj upravi Petrokemije koje će se popuniti iz redova države, čeka se ime menadžera koji će zastupati interese države.

Formalno su sporazum o partnerstvu predstavnici Yildirima i CERP-a, koji u svom portfelju drži i najveći paket dionica, potpisali tek u prosincu, no, i nakon toga mjesto koje je rezervirano za predstavnika države ostalo je nepopunjeno. Od prosinca iz CERP-a su uvjeravali kako je postupak odabira u tijeku, no, zna se da konačnu odluku donosi Upravno vijeće CERP-a, u kojemu sjede predstavnici resornih ministarstava, sindikata i poslodavaca. Idući tjedan, kako se neslužbeno čuje, održat će se sjednica Upravnog vijeća.

Bit će druga u ovoj godini, no iz dosad dostupnih informacija, točka o članu Uprave Petrokemije nije na dnevnom redu zakazane sjednice. U pravilu s prijedlozima kandidata za članove uprava i nadzornih odbora tvrtki iz državnog portfelja na sjednice Upravnog vijeća dolaze nadležni ministri, što su u ovom slučaju ministri gospodarstva i poljoprivrede Ante Šušnjar i David Vlajčić.

Zanimljivo je i da u proteklim mjesecima nije čak procirkuliralo niti jedno ime potencijalnog kandidata za taj posao, kako je to uobičajeno u ovakvim slučajevima, a posebice budući da se Petrokemiju izdvajalo kao strateški važnu tvrtku u kojoj država mora zadržati kontrolu.

Štoviše, zbog neizvjesnosti tvrtku su napustili iskusni kadrovi u petrokemijskom biznisu, a zadnji slučaj je, kako se čuje, odlazak Nenada Zečevića, koji je svojedobno bio i predsjednik Uprave. Nešto više informacija o onome što se događa s Petrokemijom bit će dostupno kroz financijsko izvješće za prošlu poslovnu godinu. U 2023. je, inače, konsolidirani prihod iznosio 100 milijuna eura, a godina je bila zaključena s gubitkom od 63,5 milijuna eura, piše Poslovni dnevnik.

Related Posts