Home Ekonomija Hrvatska daje tisuću eura, koliko daju druge zemlje

Hrvatska daje tisuću eura, koliko daju druge zemlje

by Petra Rajković

HDZ je još u predstavljanju izbornog programa “Pet plus Hrvatska” najavio interventnu mjeru s ciljem zaustavljanja odumiranja nacije – da će roditelji za svako novorođeno dijete od države dobiti 1000 eura. Ministar financija Zdravko Marić u veljači je potvrdio da će se ostvariti jedna jedno od glavnih predizbornih obećanja Karamarkovog HDZ-a iako će, dodao je, za to trebati izmijeniti postojeće ili donijeti nove Zakone. Isto tako, bivša ministrica socijalne politike i mladih Bernardica Juretić, kazala je kako će se pokušati namaknuti sredstva za ostvarenje te mjere.

Formiranjem nove, 14. po redu Vlade, ostvarenje ove mjere, ponovo je potvrdio ministar Marić, ostaje u programu nove Vlade. U isto vrijeme, piše economist.com, i u drugim državama stvara se klima konsenzusa da bi roditelji trebali dobiti olakšanje u vidu više slobodnih radnih sati ili financijske pomoći kako bi mogli bolje skrbiti o svojoj djeci.

Međutim, zakonski paketi o roditeljskim dopustima uvelike variraju po zemljama Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), skupine prilično bogatih zemalja. Neke države omogućuju dugi plaćeni porodiljni, ali su vrlo škrte u omogućavanju beneficija za obitelji. Druge države omogućuju kraće razdoblje porodiljnog dopusta, ali zato kroz to razdoblje isplaćuju punu plaću.

Portal economics.com usporedio je velikodušnost zemalja prema obiteljima mjereći duljinu porodiljnog dopusta koja će biti 100% plaćen ekvivalentom prosječne zarade zaposlenika.

Prema toj ljestvici, najvelikodušnijim zemljama ispostavljaju se zemlje srednje i istočne Europe u kojima se Vlade bave problemom smanjivanja broja stanovništva i zato posežu za mjerama koje bi partnere motivirale za stvaranje potomstva. U Estoniji i Mađarskoj, primjerice, novopečene majke mogu ostati na porodiljnom tri godine za što će dobiti prosječnu plaću za jednu i pol godinu. Australija, velika Britanija, Irska i Švicarska nalaze se na dnu ljestvice, nudeći majkama ekvivalent pune plaće za u tromjesečnom razdoblju, ili čak manjem.

Većina OECD zemalja ima plaćen porodiljni dopust za očeve, ali samo nekoliko isti omogućava na razdoblje dulje od dva tjedna. Japan je najvelikodušniji prema očevima omogućujući im godinu dana kod kuće s ekvivalentom pune plaće za 34 tjedna. Iako, zbog kulturne stigme, ovo će pravo u toj zemlji iskoristiti tek dva posto očeva. SAD je jedina zemlja koja iz državnog proračuna ne izdvaja za plaćeni porodiljni.

porodiljni

Related Posts