Suočena s proračunskim problemima, uslijed niskih cijena nafte, Saudijska Arabija okupila je pristalica koje su, krajem prošle godine, umanjile proizvodnju nafte. Trenutno, ovaj vođa kartela počinje daljnje smanjivati proizvodnju nafte, na razinu najmanju od siječnja.
Početna procjene Međunarodne agencije za energiju pokazuju kako je usklađenost s dogovorima oko rezova vrlo visoka, više od 90 posto što je neočekivano visoka stopa koju analitičari pripisuju isključivo Saudiji.
Bloomberg procjenjuje kako su samo tri članica OPEC-a doista smanjile proizvodnju na siječanjsku razinu, a to su Saudija, Angola i Katar. Među zemljama koje nisu u OPEC-u usklađenost s dogovorom vrlo je niska, a samo je Oman učinio dogovorene napore. Među tim je zemljama stopa usklađenosti nešto ispod 50 posto. Vodeća zemlja nečlanica OPEC-a, Rusija, obećala je postupno smanjenje svoje proizvodnje u prvih šest mjeseci ove godine, a prema priopćenju njihova ministarstva energetike, proizvodnja je smanjena na oko 120 tisuća barela dnevno.
Postavlja se pitanje hoće li ostali članovi OPEC-a pokušati slijediti saudijske napore i nastaviti ispunjavati svoje obveze ili će, kao što je prošlost pokazala nekoliko puta, ostaviti Saudiju neka popravlja statistiku. Mana toga plana jest to što dolaze godišnja doba kada Saudija proizvodi više struje (za koju koristi naftu) te će potražnja rasti. Ostaje za vidjeti koliko je dosadašnje rezanje proizvodnje pomoglo oslobađanju zaliha. Stručnjaci očekuju neznatno povećanje proizvodnje, a Saudijske teškoće s proračunom premostit će se IPO-om naftne tvrtke Saudi Aramco, predviđenim za 2018. godinu.