Home Energetika Hoće li Pariz tužiti industriju fosilnih goriva?

Hoće li Pariz tužiti industriju fosilnih goriva?

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Francuska je jedna od glavnih predvodnica međunarodnih inicijativa za zaštitu okoliša, a francuska metropola odlučno se opredijelila za napuštanje korištenja fosilnih goriva, posebice otkad je prije tri godine na 21. zasjedanju Konferencije stranaka (COP 21) Okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o promjeni klime (UNFCCC) postignut Pariški sporazum o klimatskim promjenama. [/vc_column][vc_column width=”2/3″]Gradsko vijeće Pariza namjera iskoristiti svoj utjecaj u sklopu C40 Cities Climate Leadership Group, kojim predsjedava gradonačelnica Pariza Anne Hidalgo, kako bi i druge velike svjetske gradove uključio u borbu za napuštanje fosilnih goriva.

Ovog mjeseca Pariz je ponovno pretrpio ogromne štete uzrokovane poplavom rijeke Seine, koje prema gradonačelnici Hidalgo predstavljaju „jasno pitanje prilagodbe grada na klimatske promjene“ donosi Ekovijesnik.[/vc_column][/vc_row]

Naime, istraživanja provedena nakon poplava koje su ugrozile Pariz u svibnju 2016. godine pokazuju kako su klimatske promjene gotovo dvostuko povećale šanse za pojavu poplava. Nakon one njujorške iz siječnja ove godine, pariška najava mogućnosti podizanja tužbe protiv industrije fosilnih goriva pokazuje kako su veliki svjetski gradovi ipak spremni poduzeti odlučne mjere radi ublažavanja posljedica klimatskih promjena.

Klimatska organizacija 350.org želi na radikalan i sasvim nesuzdržan način javnosti predstaviti vidljive i stvarne štete uzrokovane klimatskim promjenama, a koje se svake godine sve više osjećaju. „Fantastična je vijest da se gradovi poput New Yorka i Pariza mobiliziraju kako bi zaštitili svoje građane i pritom se suprotstavljaju multinacionalnim tvrtkama koje drže odgovornima za štete koje uzrokuje korištenje fosilnih goriva. To je velik napredak u naporima za napuštanje fosilnih goriva i za tisuće ljudi diljem svijeta koji primoravaju gradove da se zauzimaju protiv onečišćivača koji uništavaju našu klimu i planet“, izjavila je Clémence Dubois iz francuske klimatske organizacije 350.org. „Multinacionalne tvrtke kao što su Total, Shell, BP i Exxon uzrokuju poplave i toplinske valove koji se sve očitije pojačavaju i u Parizu, a u Francuskoj i širom svijeta uzrokuju velike poplave, suše, šumske požare i porast razine mora. Pozdravljamo namjeru Grada Pariza i smatramo je ključnim korakom prema budućnosti bez korištenja fosilnih goriva“, dodala je Dubois.

Kao što smo već ranije izvještavali, dana 10. siječnja 2018. gradonačelnik New Yorka, Bill de Blasio, najavio je kako će tijekom sljedećih pet godina njujorški mirovinski fondovi vrijedni 189 milijardi dolara preispitati i zaustaviti ulaganja u naftnu industriju te se u potpunosti okrenuti prema „čistoj“ energiji. Također, najavljena je i tužba protiv kompanija BP, Shell, ExxonMobil, Chevron i ConocoPhillips. Sličnom najavom Paris potvrđuje svoju solidarnost s hrabrom njujorškom odlukom. Veliki gradovi kao što su Sydney i Cape Town, kao i mnogi europski glavni gradovi poput Berlina, Osla, Kopenhagena i Stockholma, već su se obvezali na napuštanje fosilnih goriva. Može li to biti početak velikog vala gradova i institucija koje tuže industriju fosilnih goriva za štetne posljedice klimatskih promjena? Još 33 francuska grada, među kojima su Bordeaux, Lille, La Rochelle i Dijon, opredjelila su se za napuštanje fosilnih goriva po uzoru na Pariz i druge svjetske gradove.

„Naša će se organizacija mobilizirati na lokalnoj razini kako bismo utjecali na odluke ostalih gradova. Zajednice imaju nevjerojatno veliku snagu i odlučno ćemo se boriti protiv korištenja fosilnih goriva. Mi imamo pravo utjecaja na Caisse des Dépôts et Consignations (francuska državna financijska institucija pod parlamentarnim nadzorom) koja upravlja našim mirovinama i tražit ćemo da ova ključna javna financijska institucija prati naš pokret koji se širi diljem zemlje“, izjavila je Clémence Dubois. Pariškom najavom tužbe dodatno se povećava pritisak na industriju fosilnih goriva, a globalnom se pokretu dosad pridružilo više od 800 svjetskih institucija, uključujući sveučilišta, vjerske i medicinske organizacije. Protivnici fosilnih goriva i zagovornici zaštite okoliša ne miruju i pripremaju se za pokretanje vala lokalnih akcija širom svijeta kako bi fosilna goriva ostala pod zemljom i kako bi se ubrzao prijelaz na 100-postotnu obnovljivu energiju.

Related Posts