Nedavno pojeftinjenje goriva vrlo je dobra vijest za čitavu djelatnost prometa, ali to ne znači i trenutno pojeftinjenje usluge prijevoza jer ona ne ovisi samo o cijeni goriva, zaključak je analize HGK. „Svim granama prometa u Hrvatskoj zajedničko je da im je udio fiksnih troškova veći teret od troška goriva, a procjenjuje se da je i do 30 % veći nego u susjednim zemljama, što uvelike smanjuje konkurentnost hrvatskih tvrtki,” kazala je direktorica Sektora za promet i veze HGK Ljubica Herceg.
Iako u Hrvatskoj ne postoje studije iz područja prometa koje se bave utjecajem cijena goriva na cijenu usluge, sa sigurnošću se može reći da je taj utjecaj značajan. Svaka grana prijevoza (kopneni, zračni i vodeni) ima i drukčiju ovisnost o promjenama cijena goriva koje utječu na cijenu usluge. Nju određuje veliki broj fiksnih, varijabilnih, izravnih i izvanrednih troškova te sposobnost same tvrtke da što boljim planiranjem i analiziranjem utvrdi cijene usluga koje će biti konkurentne.
“Cijena goriva sadržana je u varijabilnim troškovima koji nastaju kretanjem prijevoznog sredstva, a ovisno o kakvom je prijevoznom sredstvu riječ (kamion, vlak, avion, brod) i kako se ono održava, udio troška goriva može se kretati od 20 do 50 % u konačnoj cijeni usluge. Za dobro razvijene i suvremene tvrtke s novim i modernim voznim parkom, uz upotrebu suvremenih tehnologija i poslovnih procesa, taj trošak goriva u konačnoj cijeni usluge procjenjuje se na oko 25 %. Trošak goriva različito pogađa kopneni, zračni i vodeni promet te male, srednje i velike tvrtke. Primjerice, u cestovnom teretnom prijevozu, velika tvrtka s modernim vozilima, dobro obučenim djelatnicima i upotrebom najmodernijih IT rješenja može svesti trošak goriva na 20 do 25 % ukupnog troška, dok s druge strane za malu tvrtku s nekoliko vozila starih 10 godina, bez upotrebe novih tehnologija i poslovnih procesa taj trošak može iznositi i do 50 % ukupnog troška. Promjene cijene goriva najviše pogađaju zračni prijevoz jer je riječ o prijevozu s najvećom potrošnjom goriva zbog međunarodnog prijevoza i dugačkih relacija.
Kod ove grane potrebno je istaknuti i vrlo visoku cijenu investicije u prijevozna sredstva i održavanje. Današnja prijevozna sredstva zbog napretka znanosti i primjene suvremenih tehnologije imaju daleko bolju učinkovitost i manju potrošnju goriva nego ona od prije 10 i više godina. Primjerice, 15 do 20 % manja potrošnja goriva za zračni i morski prijevoz ima jako velik učinak te omogućuje bržu amortizaciju sredstva, veću dobit, bolju konkurentnost, a da se pritom cijena usluge ne mijenja ili čak pada. Danas postoje i prometna sredstva koja koriste alternativne izvore energije kao što su biodizel, plin, električna energija, gorive ćelije, hibridna vozila itd. Nove tehnologije, bolja organizacija poslovnih procesa, satelitsko praćenje i navigacija u posljednjih dvadesetak godina značajno su pridonijela da čitav sustav prometa može imati stabilne cijene usluga koje sve manje ovise o promjenama cijena goriva”, stoji u analizi HGK.