Geopolitički rizici suspregnuli opskrbu

Cijena nafte prema 91 dolar za barel

Cijene nafte porasle su u ponedjeljak na međunarodnim tržištima prema 91 dolar, poduprte zabrinutošću za opskrbu zbog geopolitičkih rizika u istočnoj Europi i na Bliskom istoku. Na londonskom je tržištu cijena barela iznosila je 90,90 dolara, dok se na američkom tržištu barelom trgovalo po cijeni od 87,29 dolara.

Cijene barela nakratko su u petak dotaknule najvišu razinu od listopada 2014. godine, u Londonu od 91,70 dolara, a na američkom tržištu od 88,84 dolara. Siječanj bi mogle zaključiti u plusu od 17 posto, najvećem od veljače 2021.

Potporu im pružaju napetosti oko Ukrajine i strah da će Zapad u slučaju ruske invazije na susjednu zemlju Moskvi uvesti sankcije. Mogući prekid opskrbi ddatno je zabrinuo tržišne igrače.

Šef NATO-a rekao je u nedjelju da Europa mora diverzificirati svoju opskrbu energijom, a Britanija je upozorila da Rusija “vrlo vjerojatno” razmatra mogućnosti invazije na Ukrajinu.

Analitičar UBS-a Giovanni Staunovo izdvojio je među faktorima potpore cijenama i planove više europskih zemalja o ukidanju koronaograničenja i opetovane prekide u opskrbi iz Ekvadora.

OCP Ecuador, operater privatnog naftovoda, obustavio je crpljenje sirove nafte u subotu nakon pucanja cijevi u Amazoniji i započeo s radovima na čišćenju i popravcima.

Tržište je također u pripravnosti zbog stanja na Bliskom istoku, nakon što su Ujedinjeni Arapski Emirati objavili da su presreli balističku raketu koju su ispalili jemenski Huti upravo u vrijeme prvog posjeta izraelskog predsjednika Isaaca Herzoga Dohi.

Trgovci će ovog tjedna pozorno pratiti i sastanak vodećih proizvođača u Organizaciji zemalja-izvoznica nafte i njihovih saveznika među neovisnim proizvođačima o proizvodnoj politici.

Na sastanku 2. veljače OPEC+ vjerojatno će potvrditi planirano povećanje proizvodnje nafte u ožujku, za 400 tisuća barela dnevno, reklo je Reutersu nekoliko izvora iz skupine.

Od kolovoza prošle godine OPEC+ povećava proizvodnju iz mjeseca u mjesec u tom obujmu kako bi je prilgodio oporavljenoj potražnji nakon pandemijske krize.

Cjenovne krivulje potiču trgovce na brzu prodaju nafte iz skladišta. Tako su u petak cijene barela u Londonu za isporuke u ožujku bile više za 6,75 dolara, nego za isporuke u rujnu, što je najveća razlika od 2013., primjećuje Reuters.

OPEC je u odvojenom izvješću objavio da je barel košarice nafte njegovih članica u petak stajao 90,14 dolara, što znači da je njegova cijena bila gotovo nepromijenjena u odnosu na prethodni trgovinski dan.

You may also like