Analiza
Cijene prirodnog plina u Europi ponovno su porasle za 4%, dosegnuvši razinu od 42,2 €/MWh, dok geopolitičke napetosti nastavljaju oblikovati energetske tokove na kontinentu. Najnoviji ruski napad na ukrajinsku prijestolnicu Kijev doveo je do dodatnog straha od smanjenja opskrbe plinom, dok je visoki politički rizik povezan s ratom u Ukrajini u kombinaciji s niskim skladišnim kapacitetima poticao trgovce da revidiraju svoje prognoze za buduće kretanje cijena.
Geopolitička situacija, posebno u kontekstu razgovora između američkog predsjednika Donalda Trumpa i ruskog predsjednika Vladimira Putina, dodatno je uzburkala tržište. Iako su postojale špekulacije da bi ruske isporuke plina Europi mogle ponovno početi, čime bi se omogućio povratak u skladišta koja su trenutno ispod 35% kapaciteta, predsjednik Putin je tijekom razgovora inzistirao na uvjetima za završetak rata. Zatražio je da SAD i druge zemlje obustave slanje oružja i obavještajnih podataka Ukrajini, dok je privremeno pristao na obustavu napada na ukrajinsku energetsku infrastrukturu. Međutim, Putin je odbio potpuni prekid vatre na 30 dana, što je uništilo nade u brzi diplomatski napredak. Odmah nakon završetka razgovora, Rusija je lansirala dronove na Kijev i druge ukrajinske gradove, što je samo povećalo nesigurnost na tržištu plina.
Unatoč nastojanjima za diplomatskim rješenjem, tržište ostaje opterećeno niskim skladištima i neizvjesnim geopolitičkim razvojem. Trenutna razina skladišta plina u Europskoj uniji je svega 34,84%, dok je prošle godine u isto vrijeme ta brojka bila gotovo 60%. Ovo smanjenje, koje je posljedica niskih zaliha i hladnih zimskih mjeseci, stavlja dodatni pritisak na tržište, jer očekivanja za popunjavanje skladišta prije zime ostaju neizvjesna.
Cijene plina i dalje su pod velikim utjecajem ovih vanjskih čimbenika, a tržište čeka na razvoj situacije u Ukrajini, kao i na mogući nastavak ruskih isporuka plina kroz postojeće plinovode prema Europi. Iako postoji mogućnost da se u narednim mjesecima dogovori ponovno pokretanje isporuka, analitičari i dalje naglašavaju da visoka politička nestabilnost i napetosti u Srednjem istoku, poput novih izraelskih zračnih napada na Gazu, mogu dodatno podržati rast cijena.
Fitch Ratings, međunarodna agencija za ocjenu kreditnog rejtinga, ažurirala je svoje prognoze za cijene prirodnog plina u Europi od 2025. do 2028. godine, očekujući da će cijena plina na temelju TTF indeksa (Nizozemski Title Transfer Facility, najveće virtualno tržište u Europi) 2025. godine iznositi 12 dolara po 1.000 kubičnih stopa, što je povećanje u odnosu na prethodnu prognozu od 11 dolara. Smanjenje cijena u 2026. godini predviđa se na 8 dolara, dok će 2027. i 2028. godine ostati na razini od 7 dolara.
Međutim, tržište i dalje očekuje da bi geopolitičke napetosti, poput sve većih napada u Ukrajini i mogućih sankcija prema Rusiji, mogle destabilizirati predviđene cijene. Prema podacima američkog ministarstva energetike, skladišta plina u Europi i dalje pokazuju zabrinjavajuće niske razine, a očito je da je povećana potrošnja plina u većim gospodarstvima, poput Kine, također stavila dodatni pritisak na opskrbu.
S obzirom na sve ove čimbenike, europsko tržište prirodnog plina ostaje u stanju visoke nesigurnosti. Geopolitički rizici, poput eskalacije napetosti u Ukrajini, daljnjih sankcija prema Rusiji i moguće povratne reakcije u Srednjem istoku, i dalje će oblikovati cijene plina na tržištu. Očekuje se da će trgovci biti vrlo oprezni, nastojeći predvidjeti svaki razvoj situacije koji bi mogao utjecati na opskrbu i cijene.
Kada se uzmu u obzir ovi elementi, jasno je da će tržište prirodnog plina i dalje biti izloženo visokim rizicima u sljedećim mjesecima. Za europske vlade i potrošače, ostaje ključno osigurati diversifikaciju izvora energije i osloniti se na energetske politike koje mogu smanjiti ovisnost o nestabilnim vanjskim izvorima, dok će trgovci i analitičari pažljivo pratiti razvoj situacije u Ukrajini i reakcije glavnih aktera na tržištu.