Home Energetika Gazprom se protivi ukrajinsko poljskoj interkonekciji

Gazprom se protivi ukrajinsko poljskoj interkonekciji

by Agencije

Gazprom opstruira izravnu plinsku interkonekciju Ukrajine i Poljske, objavila je ukrajinska državna kompanija Naftogaz, napominjući da Gazprom želi spriječiti razvoj novoga plinskog pravca kojim bi se Ukrajina opskrbljivala plinom iz smjera EU-a.

Poljska i Ukrajina kao odgovor na Gazpromovu namjeru pripremaju žalbu antimonopolskim tijelima, a stručnjaci smatraju da su u tom sporu Gazpromove šanse minimalne. U Naftogazovu priopćenju navodi se da Gazprom ne želi ispuniti europske propise koji omogućuju povezivanje poljskog i ukrajinskog plinskog transportnog sustava.

Ukrajina, naime, želi izravno poslovati s europskih operatorima. Još 2014. i 2015. godine potpisani su izravni ugovori o suradnji s operatorima plinskih transportnih sustava Poljske, Slovačke i Mađarske prema kojima putem nekoliko pravaca Ukrajina dobavlja plin od europskih dobavljača.

Međutim, zbog opstrukcije Gazproma, ukrajinski operater plinskog sustava Ukrtransgaz zasad ne može potpisati takve izravne ugovore koji bi definirali dodatne spojne točke ukrajinskog plinskog sustava i europskih plinskih ruta, kaže se u priopćenju Naftogaza.

Mrežni plinski operatori Poljske i Ukrajine (GAZ-SYSTEM i Ukrtransgaz) održali su konzultacije s tržišnim sudionicima o sporazumu o interkonekciji njihovih sustava, no Gazpom je upravo unutar tih konzultacija postavio svoje primjedbe.

Unatoč Naftogazovom inzistiranju da je suradnja s Poljskom u potpunosti u skladu s europskim praksama i važećim propisima Europske unije, Gazprom se poziva na postojeći tranzitni ugovor s Ukrajinom koji istječe početkom 2020. godine. Taj ugovor, po mišljenju Naftogaza, ne može biti prepreka za provedbu europskih propisa o mjestima interkonekcije poljskog i ukrajinskog plinskog transportnog sustava.

Stoga se Ukrtransgaz i GAZ-SYSTEM namjeravaju obratiti svojim nacionalnih regulatorima i antimonopolskim tijelima, kako bi utvrdili ugrožavaju li Gazpromove aktivnosti razvitak konkurencije na ukrajinskom i poljskom tržištu plina i postavljaju li tim nastojanjima dodatne zapreke.

Gazpromova opstrukcija ukrajinsko – poljske plinske interkonekcije komplicira ionako napete “plinske odnose” Rusije s Ukrajinom i Poljskom. Potonja je protiv baltičkog projekta Sjeverni tok 2, a pokrenula je i sudski postupak zbog dozvole Gazpromu da pojača korištenje plinovoda OPAL koji je nastavak Sjevernog toka i prolazi kroz Njemačku.

Osim toga, Poljska s vremena na vrijeme ističe kako može otkazati uvoz ruskog plina i zamijeniti ga ukapljenim prirodnim plinom. Što se tiče Ukrajine, ona je ovu zimu uspjela pregurati bez dodatne kupnje ruskog plina, uz minimalne rezerve podzemnih skladišta. To uzrokuje trajno nezadovoljstvo Gazproma koji je više puta upozoravao Europu na tranzitne rizike povezane s mogućnošću nedostatka plina za Ukrajinu. Međutim, ruska tvrtka upozorava na to gotovo svake godine, a tranzit kroz Ukrajinu nije prekinut.

Ukrajina svoje potrebe za plinom podmiruje iz domaće proizvodnje, oko 20 milijardi prostornih metara godišnje, i isporukama iz Europe. Prošle godine, Naftogaz je uvezao 8,2 milijarde kubičnih metara plina.

Što se pak tiče Gazpromove pozicije u odnosu na dostavu plina Ukrajini iz smjera EU-a, figuriraju dvije verzije. Prema prvoj, Gazpromu takva situacija odgovara, jer europski operateri Ukrajini zapravo preprodaju njegov plin tj. viškove koji Europi ne trebaju. Pri tome je u većini slučajeva cijena ruske isporuke u Europu viša nego u Ukrajinu, pa stoga, što više Gazpromova plina kupuju europski trgovci, (a ne Ukrajina), to je Rusima bolje.

To je, međutim, samo ekonomski aspekt problema, uz koji egzistira i politički i prema kojem je Gazprom u drugoj polovici 2014. godine ograničio isporuke europskim klijentima upravo kako ne bi dopustio reverznu isporuku svoga plina Ukrajini.

Još 2013. godine čelnik Gazproma Aleksej Miller upozorio je na taj problem, ali strane su se u međuvremenu pomirile s reverznim isporukama. Riječ je zapravo bila o “virtualnim reversima” unutar kojih europske tvrtke kupuju plin koji prodaju Ukrajini, a on je zapravo ostao unutar ukrajinskih granica i njegova preprodaja Naftogazu samo je “na papiru”.

Plinski analitičar Mihail Korčemkin kaže da upravo to sada Gazprom pokušava zaustaviti, no ima i drugih mišljenja prema kojima je virtualni revers koristan za Gazprom, jer bi se i bez njega Ukrajina snašla na europskim tržištima, a ruski monopolist bi izgubio prihod.

Related Posts