Home TribinaAnalize FT: Kako analitičari Shella namjeravaju prevenirati pad zaliha plina

FT: Kako analitičari Shella namjeravaju prevenirati pad zaliha plina

by admin

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Bit će potrebno desetine milijardi dolara novih investicija u proizvodnju ukapljenog zemnog plina kako bi se izbjegle nestašice u zalihama do 2020. godine, upozoravaju iz Royal Dutch Shella.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Svjetsko tržište posljednjih je godina zbog ogromnog priljeva kod velikih proizvođača u Australiji doživjelo velike poraste u količinama zalihe plina. Da stvari budu još kompliciranije, Amerika je također po prvi puta u pola stoljeća počela biti veliki igrač pri izvozu zemnog plina.

Priredio: Ivo Ott[/vc_column][/vc_row]

Shell je danas jedan od najvećih izvoznika plina na svijetu. Upozoravaju dkako će biti potrebna nova ulaganja u proizvodnju plina ili će Kina i druge zemlje u razvoju otkupljivati prevelike količine pa će zalihe pasti na, do sada, neviđene razine.

Steve Hill, voditelj Shellovog odjela za trgovanje plinom tvrdi kako se tržište ukapljenog zemnog plina oporavlja “stabilnim tempom” unatoč velikim razinama zaliha zbog novih projekta poput Chevron Gorgon i Wheatstone u Australiji. Shell, Chevron i drugi veliki proizvođači plina poput Total i ExxonMobil zaustavili su sve daljnje investicije u proizvodnju plina nakon što je na tržištu zavladao strah od prevelikih zaliha zbog australske i američke proizvodnje. Od 2014. godine cijene plina su doživjele drastičan pad u usporedbi sa cijenama nafte no oba su se tržišta uspjela nekako oporaviti za vrijeme protekle godine.

Shell je do prije par godina ulagao u otkup plina te im, posljednje dvije godine, zbog tih dogovora, dnevno dolaze količine, od kojih je tek jedna sedmina odobrena za zalihe. Hill je dodao “Posljednje dvije godine nismo ugovarali novi otkup plina, ako se situacija ne promijeni za deset godina ćemo imati krizu u razinama zaliha plina.”

Maarten Wetselaar, direktor Shellovog odjela za poslovanje plinom tvrdi kako je za potrebe skladištenja plina do 2030. potrebno izgraditi čak 20 novih velikih projekata skladišta. U prošlosti je svaki takav projekt koštao otprilike deset milijardi dolara. Takva postrojenja za skladištenje ukapljenog zemnog plina imaju posebne mogućnosti spuštanja temperature plina kako bi ga pretvorili u super-ohlađeno tekuće stanje, u kojem se plin može prevoziti na velikim tankerima. Iz Shella su predložili izgradnju velikih postrojenja diljem SAD-a i Kanade te očekuju odluke o investicijama. Planiraju izgradnju takvih postrojenja i u Indoneziji, Tanzaniji i Australiji. Wetselarr je rekao kako se Shell može upuštati u rješavanje izazova sa novim projektima iako će tek krajem godine završiti njihov plan programa izgradnje morske platforme Prelude u Australiji. Tvrdi kako u Shellu i dalje rade na smanjivanju troškova budućih projekta prije nego ih službeno započnu.

Prema najnovijim Shellovim statistikama tržišta plina objavljenim ovog ponedjeljka, predviđaju kako će svjetska potražnja za plinom rasti svake godine u prosjeku od dva posto do 2035. godine što je dvostruko više nego potražnja za ostalim oblicima izvora energije. U Aziji bi taj postotak rasta potražnje trebao iznositi tri posto dok je u ostalim regijama svijeta postotak rasta manji. Posljednje je godine potražnja za plinom u Kini porasla za 15 posto a razina uvoza porasla je za 50 posto. Takve promjene pokazuje novi kineski energetski pokret za odmicanje od ugljena kao energenta ka čišćim izvorima energije te za poboljšaje zagađenja u zraku. Shell i drugi veliki investitori u tržište zemnog plina gaje nade kako će potražnja za plinom nadživjeti potražnju za drugim fosilnim gorivima jer, kad ga se koristi za stvaranje struje ili napajanje kamiona i brodova, ispušta manje količine ugljičnog dioksida i drugih štetnih tvari nego ugljen ili nafta.

Wetselaar se usuglasio kako je tržište ukapljenog plina postalo puno konkurentnije sa novim izvorima energije, uključujući i jeftini američki plin iz škriljevca te nove izvore obnovljive energije. Takav razvoj situacije na tržištu plinom doveo je do promjene u načinu kako se sklapaju ugovori i određuju cijene. Shellovi analitičari se nadaju kako buduće razine potražnje za plinom opravdati ulaganja u nove projekte.

 

Related Posts