Home Agrokor Evo zašto DORH mora istražiti Ramljaka i Martinu Dalić

Evo zašto DORH mora istražiti Ramljaka i Martinu Dalić

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Prije nego li je donesen Lex Agrokor, i prije nego što je imenovan za vladinog vjerovnika, Ante Ramljak popio je kavu u zagrebačkom hotelu Sheraton s predstavnikom Knighthead Capitala.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Ta činjenica izaziva ozbiljnu sumnju da je američki fond bio privilegiran u odnosu na ostale vjerovnike i da su raspolagali povlaštenim informacijama prije nego što su stekli polovicu Agrokorovih obveznica, što je kazneno djelo. U to vrijeme Lex Agrokor nije bio donesen, nije čak ni bio upućen u saborsku proceduru, zakon je izglasan tek 6. travnja. Ante Ramljak u to vrijeme bio je nepoznat široj javnosti, ali su u Knightheadu, po Ramljakovom priznanju, znali da je prava osoba za njih.[/vc_column][/vc_row]

Da bi Ramljak mogao postati vladin povjerenik, objavljeno je tek 6. travnja, a to je formalno postao 10. travnja. U kojem se onda svojstvu našao s predstavnikom Knighthead prije nego je imenovan? Ramljak je na Indexovo pitanje odgovorio kako su ga na sastanak zvali jer su čuli da je ‘blizak situaciji oko Agrokora’.  Time je povjerenik neizravno priznao ono o čemu se već neko vrijeme piše, a to je da je i sam sudjelovao u izradi Lex Agrokora, zahvaljujući kojem je preuzeo Todorićevu kompaniju, i da je bio dio tajnog tima Martine Dalić, čiji sastav potpredsjednica vlade i dalje uporno krije, a čiji su članovi prvo pisali zakon, pa razdijelili funkcije po Agrokoru. Kako vidimo iz današnjeg slučaja, u međuvremenu su se i susretali s odabranim investitorima.

[quote_box name=””]

Dobavljači ne pristaju na otpis dugova

Dobavljači Agrokora neće odustati od naplate svojih starih potraživanja prema koncernu niti će prihvatiti eventualne otpise veće od 15 posto, odgovorili su u utorak iz Koordinacije proizvođača i dobavljača na Hinin upit.

“Iako su na svojoj koži najviše osjećali financijske probleme koncerna, članovi Koordinacije proizvođača i dobavljača šokirani su razmjerima dubioza prikazanih u konsolidiranom financijskom izvješću”, istaknuli su.

Napominju da neće odustati od svog starog duga, niti će prihvatiti eventualne otpise veće od 15 posto. “Dobavljači su ključni za funkcioniranje Agrokora jer bez njihove redovite opskrbe koncern neće izdržati do nagodbe, što znači da nitko neće vratiti svoj novac“, navode iz Kordinacije proizvođača i dobavljača.

Prema jučer objavljenom revidiranom financijskom izvješću, konsolidirani gubitak Agrokor Grupe, koja obuhvaća Agrokor d.d. i povezana društva, za 2016. godinu iznosi 11,04 milijardi kuna, dok je u 2015. taj gubitak, nakon prepravljenih izvješća, bio 3,6 milijardi kuna.

Ukupne obveze Agrokor grupe, prema revizorskom izvješću, iznosile su na kraju 2016. godine 56,28 milijardi kuna.

Govoreći o otpisu potraživanja dobavljača koja su nastala prije otvaranja postupka izvanredne uprave (10. travnja), izvanredni povjerenik Ante Ramljak je podsjetio da su mali dobavljači isplaćeni gotovo u cijelosti, a da će ostali sigurno morati otpisati dobar dio svojih potraživanja.

Oni koji su potpisali sporazum o tzv. roll up kreditu, dobit će 35 do 40 posto svojih starih potraživanja, a oni koji nisu puno manje, možda 15-tak posto, i to će im se smatrati avansom do sklapanja nagodbe, pojasnio je Ramljak.

[/quote_box]

Ramljakovom kavom potvrđena je sumnja da je postojao dogovor američkog strvinarskog fonda i vlade prije nego je donesen zakon, te da su ovi vjerojatno stekli 51 % obveznica Agrokora tek nakon prethodnog dogovora. Umjesto da se upuste u tržišni rizik kupnje obveznica posrnule hrvatske kompanije, vrlo je izgledno da su oni već tada dogovorili obrise budućeg ‘deala’. Ako su zaista raspolagali povlaštenim informacijama, evo novog zadatka za DORH. Zahvaljujući vladi, a ne tržištu, kroz model roll up kredita Knighthead će, za razliku od drugih vjerovnika, koji će pretrpjeti značajne gubitke, debelo zaraditi.

[quote_box name=””]

HUP o situaciji u Agrokoru

Predsjednica Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Gordana Deranja izjavila je u utorak kako su nakon objave revizijskih izvješća o poslovanju Agrokora na potezu Državno odvjetništvo (DORH) i Porezna uprava.

U stanci znanstvenog foruma o pametnim specijalizacijama na osječkom Ekonomskom fakultetu, Deranja je na upite novinara da komentira revizijsko izvješće za Agrokor kazala da konačnu riječ o iznesenim brojkama u izvješću treba dati DORH.

“To je ono što su rekli revizori. Ako je podnesena kaznena prijava, sada bi bilo korektno da DORH ili Porezna uprava utvrde stanje te konkretno dokažu i potvrde, ono što je pronašla revizija”, kazala je predsjednica HUP-a.

Dodala je kako se očekivalo “nešto slično”. “Ne možemo sada tvrditi da smo bili nešto posebno iznenađeni, možda visinom svih neprikazanih obveza i načinom na koji se nisu prikazivale te napuhavanjem rezultata, da bi se tvrtka prikazala boljom nego što jest”, ocijenila je Deranja.

Pročelnik Katedre za ekonomske znanosti zagrebačkog Pravnog fakulteta Mladen Vedriš rekao je kako je očito da niz regulatornih insitucija, prvenstveno Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa), nije reagirao te da će “niz revizorskih imena, koja su to u proteklo vrijeme radila, postati upitno”.

Zakazali su kontrolno-regulatorni mehanizmi, a dobar dio financijskog sektora bio je uvjeren da je to prevelika kompanija da bi mogla doći u tu vrstu problema. U najdelikatnijoj poziciji su bili dobavljači koji su na relativno uskom tržištu bili bez puno opcija za biranje, ocijenio je Vedriš.

[/quote_box]

Thomas Wagner, jedan od osnivača fonda, u intervjuu Večernjem listu kazao je da su se na investiciju odlučili tek nakon kontakata s vladom i Ramljakom, što je većina medija ignorirala. Tjednima smo pokušavali dobiti potvrdu vlade je li postojao kontakt s Knightheadom, jesu li prvo pričali pa kupovali, što bi impliciralo da su imali povlaštenu informaciju. O tom fondu je pisao i Todorić, optužujući Dalić i Ramljaka, da su isporučili njegovu kompaniju Knightheadu koji se, kao jamstvo novog kredita, upisao na sve ključne nekretnine. Kako je američki fond znao da je Ramljak važan?

 

 

Related Posts