[vc_row][vc_column width=”1/3″]Pandemija[/vc_column][vc_column width=”2/3″]MOL grupa u četvrtak je objavila financijske rezultate za prvo tromjesečje, prema kojima je u tom razdoblju zabilježila neto gubitak od 152 milijuna dolara[/vc_column][/vc_row]
Takav rezultat posljedice je velikih gubitaka na zalihama i tečajnim razlikama te je znak krize povezane s pandemijom, kaže se u MOL-ovu priopćenju. Navodi se kako je osnovno poslovanje do sredine ožujka ostvarivalo snažne rezultate, što se odražava u CCS EBITDA bez jednokratnih stavki od 622 milijuna dolara.
Međutim, kako se dodaje, zadnja 2-3 tjedna ožujka pandemija je već počela ozbiljno utjecati na cjelokupno poslovanje, a situacija se u travnju dodatno pogoršala.
Predsjednik i glavni izvršni direktor MOL-a Zsolt Hernádi je komentirajući rezultate prvog kvartala uz ostalo izjavio da je kompanija zbog pogubnog utjecaja pandemije koronavirusa na poslovanje već donijela niz teških odluka koje će pomoći u postizanju neutralnosti u pogledu zadržavanja novca, održavanju likvidnosti i financijske fleksibilnosti te iskorištavanju prilika koje bi se mogle ukazati na putu do normalizacije.
Tako je zbog nepredvidivog vanjskog okruženja MOL je revidirao predviđanje EBITDA za 2020. i smanjio predviđanje organskih kapitalnih ulaganja za više od 25 posto. Jedna od takvih odluka je i ona s kraja lipnja, prema kojoj će MOL zadržati dobit iz 2019. godine zbog “dramatičnih promjena” u poslovanju koje je izazvala pandemija koronavirusa.
Odluku o zadržavanju dobiti donesena je na izvanrednoj skupštini, održanoj zbog epidemijske situacije uzrokovane koronavirusom. Dobit će biti zadržana u sklopu “kriznog upravljanja” dok se situacija ne normalizira a nakon toga “može biti isplaćena, ako dioničari tako odluče”, odlučila je MOL-ova skupština.
MOL je prošlu godinu zaključio sa čistom dobiti prije kamata poreza deprecijacije i amortizacije, prilagođenom za promjene vrijednosti zaliha (CCS EBITDA) od 2,44 milijarde dolara, manjom devet posto nego u godini ranije, piše na stranicama grupe.