Home TribinaAnalize Europski novac moći će istraživati OLAF

Europski novac moći će istraživati OLAF

by Energypress.net

Analiza

Rijetko što uspije zagolicali maštu kao najava 6,3 milijarde bespovratnih eura iz fonda za oporavak i otpornost Hrvatskoj do 2023. godine. Ne čude, stoga, žestoke rasprave kako potrošiti taj silni novac, koliko ga uliti privatnom sektoru za rast poslovanja i stvaranje novih radnih mjesta, a koliko u javni, za (kvazi) reforme.

U žaru debate, međutim, izvan fokusa prolazi ozbiljno upozorenje Bruxellesa da se ne radi o gratis novcu ni da će tolerirati trošenje po sistemu ‘ko pijani bogataši’. Od članica Europske unije očekuju se, jasni su u Komisiji, robusni sustavi kontrole, a isplata (osim avansa) neće biti dok se ne ispune zadani ciljevi.

Nema cilja, nema novca – jednostavna je formula. Da će dobar dio novca završiti u ‘paraprivatnom’ sektoru – u tvrtkama povezanim s politikom jer ne postoji mehanizam koji će to spriječiti, ranije je upozorio ekonomist Glasa poduzetnika Vuk Vuković.

Iako se u diplomatskim krugovima spominje “povjerenje EK i članica”, u Bruxellesu su svjesni problema korupcije u javnim nabavama, posebno u zemljama sa slabim institucijama poput Hrvatske. Na pitanje kako će izgledati nadzor u problematičnim članicama, iz Europske komisije poručuju da će glavni instrument biti nacionalni sustavi kontrola.

“Članica će morati osigurati usklađenost s EU i nacionalnim zakonima, uključujući efikasnu prevenciju, otkrivanje i korekcije sukoba interesa, korupcije i prijevare te izbjegavanje dvostrukog financiranja. To je nužno za objašnjenje relevantnih aranžmana u planovima, a EK će provjeravati pružaju li dovoljno sigurnosti”, kažu. Primjerice, članica će prikupljati podatke o konačnim primateljima novca i na zahtjev ih dostaviti na uvid.

Za svaki isplatni zahtjev, zemlja će ispostaviti ‘deklaraciju o upravljanju’ da su sredstva korištena u odobrene svrhe, informacije točne, sustavi kontrole uspostavljeni i da su sredstva iskorištena u skladu s važećim pravilima. Uz to, EK će implementirati vlastitu strategiju kontrole na temelju rizika.

I na kraju, upozorenje onima koji bi “omastili brk”: “Bude li potrebe, upotrebu sredstava mogu istraživati Ured za borbu protiv prijevara OLAF, Revizorski sud i Ured europskih javnih tužitelja te sama EK”, donosi Poslovni dnevnik.

Related Posts