[vc_row][vc_column width=”1/3″]Europska komisija odobrila je danas, u skladu s propisima EU o državnim potporama, mehanizme kapaciteta električne energije (capacity mechanism) u Belgiji, Francuskoj, Njemačkoj, Grčkoj, Italiji i Poljskoj.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Komisija je utvrdila da će mjere doprinijeti osiguranju sigurnosti opskrbe, uz očuvanje tržišnog natjecanja na jedinstvenom tržištu. Mehanizmi kapaciteta imaju cilj osiguranja sigurnosti opskrbe električnom energijom, ali ako nisu dobro osmišljeni, mogu uzrokovati veće cijene električne energije za potrošače, davati nepotrebne prednosti određenim energetskim subjektima ili otežati prijenos električne energije preko granica EU.[/vc_column][/vc_row]

Stoga je Komisija u suradnji s nacionalnim vlastima ocijenila šest mehanizama u Belgiji, Francuskoj, Njemačkoj, Grčkoj, Italiji i Poljskoj kako bi se osiguralo da zadovoljavaju striktne kriterije prema pravilima EU o državnim potporama, a posebice Smjernicama Komisije 2014. za državnu potporu za zaštitu okoliša i energiju. U tom kontekstu, Komisija je također uzela u obzir uvide iz svog istraživanja sektora državnih potpora iz 2016. o mehanizmima kapaciteta. Šest mehanizama kapaciteta odobrenih danas se tiču ​​više od polovice stanovništva EU-a.

Oni pokrivaju niz različitih vrsta mehanizma koji odgovaraju specifičnoj potrebi u svakoj državi članici. Primjerice u slučajevima Belgije i Njemačke Komisija je odobrila strateške rezerve. Strateške rezerve zadržavaju određene kapacitete proizvodnje izvan tržišta električne energije za rad samo u hitnim slučajevima. U slučaju Italije i Poljske, Komisija je ovlastila mehanizme kapaciteta tržišta. To može biti nužno kada tržišta električne energije suočavaju sa strukturnim problemima sigurnosti opskrbe. U slučajevima Francuske i Grčke, Komisija je ovlastila mehanizme kapaciteta koji posebno potiču odgovor na potražnju (demand response).

Kroz sheme za upravljanje potražnjom plaća se ili drugačije stimulira kupce kako bi smanjili potrošnju električne energije u satima kada je električna energija oskudna. Prednost takvih shema je da operatori odgovora na potražnju mogu moći reagirati brže od proizvođača električne energije i općenito su ekološki prihvatljivija. Povjerenica Margrethe Vestager, zadužena za politiku tržišnog natjecanja, rekla je: “Mehanizmi kapaciteta mogu pomoći u očuvanju sigurnosti opskrbe električnom energijom, ali moraju biti dizajnirani tako da se izbjegne narušavanje tržišnog natjecanja na tržištu energije.

Drago mi je što je naša bliska suradnja s nacionalnim vlastima omogućilo nam je danas odobravanje dobro osmišljenih mehanizama kapaciteta u šest zemalja EU-a koji će potaknuti konkurenciju među svim potencijalnim pružateljima kapaciteta u korist potrošača i našeg europskog energetskog tržišta

Related Posts