Home TribinaAnalize EU ne vjeruje naftnim divovima u vezi klime

EU ne vjeruje naftnim divovima u vezi klime

by Energypress.net

Usprkos izjavama ne čine dovoljno?

Nizozemski Shell u travnju je objavio svoje godišnje izvješće o zaštiti okoliša, pritom se pohvalivši velikim ulaganjima u obnovljive izvore energije. Naftni div obvezao se i instalirati stotine tisuća punionica za električna vozila širom svijeta kako bi nadoknadio štetu nastalu izgaranjem fosilnih goriva.

Istog je dana Shell izdao zasebno izvješće otkrivajući kako su najveću pojedinačnu donaciju prošle godine uplatili Američkom institutu za naftu (API), jednoj od najmoćnijih američkih trgovinskih organizacija, ujedno i poveznici između naftne industrije i američkog Kongresa. Pa tako dok tvrtke provode promidžbene kampanje tvrdeći da ozbiljno shvaćaju klimatske probleme, API, u službi interesa naftnih giganta, zapravo djeluje iza kulisa s ciljem da u Kongresu zaustavi ili oslabi zakone o zaštiti okoliša, piše Chris McGreal za Guardian.

To je potvrđeno i kada je ranije ove godine aktivist Greenpeace potajno snimio lobista Exxona u Washingtonu, koji je API opisao kao žrtvenog janjca, koji je tu kako bi oči javnosti držao što dalje od pojedinih tvrtki.

I dok se u Shell-ovim ušminkanim PR izjavama slavi ekološka osjetljivost tvrtke, istovremeno se glavni izvršni direktor API-a Mike Sommers suprotstavlja nizu mjera zaštite okoliša koje je donio predsjednik Joe Biden, uključujući i prijedlog za financiranje novih punionica električnih vozila diljem SAD-a. Tvrdi da je “ekspresni prijelaz” na električna vozila dio “vladine akcije za ograničavanje izbora Amerikanaca na sredstvo prijevoza.

Shell, koji je prošle godine API donirao 10 milijuna dolara nije izoliran slučaj. I ostali naftnih konglomerati, kao što su ExxonMobil, Chevron i BP, također financiraju API, premda to nisu objavili javno.

Europarlamentarci smatraju kako bi se izravne i neizravne subvencije za fosilna goriva trebale postupno ukidati na svim razinama do 2025. godine, a ostale ekološki štetne subvencije trebale bi se postupno ukidati do 2027.

Očekuju da Komisija do prosinca 2022. procijeni koje su subvencije štetne.

Izvjestiteljica Grace O’Sullivan (Zeleni) istaknula je kako smo na početku presudnog desetljeća u borbi protiv ekološke krize.

Ovaj osmi Akcijski plan za okoliš u skladu je sa izazovima s kojima se suočavamo, pruža ambiciozni okvir koji prepoznaje potrebu za sustavnim promjenama. Uvjerena sam da ovaj plan, ojačan nadzornim mehanizmima, može igrati značajnu ulogu do 2030. – istaknula je O’Sullivan, a donosi Jutarnji list.

Related Posts