Zapadni Kostolac
Elektroprivreda Srbije raspisala je natječaj za izradu studije izvodljivosti za eksploataciju ležišta Zapadni Kostolac, a vrijednost tog posla procjenjuje se na 12 milijuna dinara.
Kako se navodi u natječajnoj dokumentaciji, u cilju osiguranja potrebnih količina ugljena za potrebe svojih elektrana i povećanja ukupne sigurnosti opskrbe ugljenom na razini EPS-a, u 2022. godini donesena je odluka o ubrzanom otvaranju elektrane. Na odluku o ubrzanju ovog postupka utjecala je i energetska kriza 2022. godine, koja je dovela do višestrukog poskupljenja svih energenata, pa tako i ugljena i električne energije.
– Utjecaj ove krize na EPS dodatno je pojačan velikim padom proizvodnje električne energije u vlastitim kapacitetima zbog izrazito sušne godine te značajnim padom proizvodnje uglja u RB Kolubara zbog kašnjenja aktivnosti otvaranja zamjenskih kopova – dokument kaže.
Nedostatak proizvodnje, podsjeća, nadoknađivali su uvozom struje i ugljena. Tijekom 2022. uvezeno je 1,4 milijuna tona ugljena, a do rujna 2023. dodatnih 2,8 milijuna tona po rekordnim cijenama, što se “vrlo negativno odrazilo na poslovanje EPS-a AD koji je pretrpio ogromne gubitke”.
– Imajući u vidu procenu trenutno raspoloživih rezervi uglja na kopu Drmno, aktuelnu odluku o produžetku rada kostolačkih A blokova i dalje potrebe termoelektrana u Obrenovcu za ugljem iz kostolačkog ugljenog basena, koji ima bolju kaloričnu vrijednost u odnosu na Kolubarski ugljeni basen, evidentno je da postojeće rezerve uglja iz kopa Drmno ne mogu podmiriti sve te potrebe – stoji u dokumentaciji.
Dodatno, kako se ističe, otvaranjem novog ležišta koje bi predstavljalo sirovinsku bazu, revitalizacijom bi se mogao produžiti vijek trajanja termoblokova B1 i B2, kao i novog bloka B3.
U dokumentaciji se pojašnjava da je Kostolski bazen jedinstveno nalazište ugljena koje je formalno podijeljeno na istočni, središnji i zapadni dio. Trenutno se eksploatacija ugljena odvija u istočnom dijelu bazena, na površinskom kopu Drmno.