Home Energetika ENERGETSKI SEKTOR POTAKNUO SVJETSKE BURZE

ENERGETSKI SEKTOR POTAKNUO SVJETSKE BURZE

by Energypress.net

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Na Wall Streetu su u ponedjeljak Dow Jones i S&P 500 indeks porasli, zahvaljujući jačanju energetskog i bankarskog sektora, dok je Nasdaq pao jer je tehnološki sektor i dalje pod pritiskom.[/vc_column][vc_column width=”2/3″] Dow Jones ojačao je 0,61 posto, na 21.479 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,23 posto, na 2.429 bodova. Nasdaq indeks oslabio je, pak, 0,49 posto, na 6.110 bodova. Uspon Dow Jones i S%P 500 indeksa ponajviše se zahvaljuje rastu cijena dionica u energetskom sektoru za 2 posto jer su cijene nafte nastavile rasti. [/vc_column][/vc_row]

Prošloga su tjedna cijene ′crnog zlata′ porasle po prvi put nakon pet tjedana pada, a jučer su dodatno porasle za više od 1 posto. “Cijene su nafte ojačale, što je navelo ulagače na kupnju dionica u energetskom sektoru. No, to se moglo i očekivati, s obzirom da su cijene nafte posljednjih tjedana oštro pale”, kaže Ken Polcari, direktor u tvrtki O′Neil Securities.

Osjetno su, prosječno 1,3 posto, jučer porasle i cijene dionica u financijskom sektoru. Taj je sektor ojačao već šesti trgovinski dan od posljednjih sedam jer mu najave središnjih banaka o stezanju monetarne politike idu u korist.

S druge strane, među gubitnicima se ponovno našao tehnološki sektor, s padom od 0,9 posto, nakon što je prošloga tjedna izgubio gotovo 3 posto. Taj je sektor pod pritiskom već nekoliko tjedana, što analitičari pripisuju dobitonosnoj prodaji, s obzirom da je od početka godine taj sektor predvodio po rastu.

Osim rasta cijena nafte, pozitivno su na tržište utjecali bolji nego što se očekivalo podaci koji ukazuju na ubrzavanje rasta američkog gospodarstva nakon usporavanja u prvom tromjesečju. Zahvaljujući tome, jučer su porasle i cijene dionica u sektorima koji su najosjetljiviji na kretanja u gospodarstvu. Tako je indeks prometnog sektora, koji se smatra svojevrsnim barometrom gospodarske aktivnosti, dosegnuo rekordnu razinu.

Obujam trgovanja bio je jučer mršav jer se trgovalo skraćeno, s obzirom da se u utorak zbog Dana nezavisnosti u SAD-u ne radi. I na europskim burzama cijene dionica jučer su porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,88 posto, na 7.377 bodova, dok je frankfurtski DAX skočio 1,22 posto, na 12.475 bodova, a pariški CAC 1,47 posto, na 5.195 bodova.

Poskupljenje burze došlo u najgorem trenutku za brokere

[quote_regular name=”” icon_quote=”no”]Dok Zagrebačka burza ističe kako njezin novi cjenik u suštini ne donosi poskupljenja, brokeri negoduju, ali dio njih tvrdi kako neće teret prebaciti na klijente i povećati im provizije. Hanfa je u petak odobrila ZSE-u novi cjenik koji stupa na snagu 7. srpnja, piše Poslovni dnevnik.[/quote_regular]

S burze ističu da najveći broj usluga ne poskupljuje, neke su cijene i smanjene, a velikim dijelom izmjene cjenika odnose se na terminološke promjene zbog prelaska na novi trgovinski sustav. U dijelu u kojem je bilo izmjena kroz povećanje cijena nekih usluga, kao što je primjerice kod provizija na promet dionicama i obveznica, radi se o detaljnijem skaliranju uvođenjem dodatnih kategorija, ističu sa ZSE-a.

“Primjerice, dosad su kupac i prodavatelj na transakcije do šest milijuna kuna plaćali 0,080% provizije, od šest milijuna kuna 0,060%, a iznad 20 milijuna 0,020% u odnosu na ostvareni promet. Novom skalom uvodi se nova kategorija provizije od 0,090% za promete do dva milijuna kuna, 0,080% do šest milijuna, dok provizije iznad šest i 20 milijuna ostaju iste”, kažu.

No, značajno su skočile članske fiksne godišnje naknade za dionice, i to s 3840 kuna na 11.535, a za ostale instrumente sa 6150 kuna na 18.450 kuna. ZSE tvrdi da je izmjenom cjenika nastojao ujednačiti cijene s burzama u okruženju, ali i ojačati prihodovnu stranu poslovanja jer sada ne pokrivaju ni “hladni pogon” pružanja usluga. Koliko će im novi cjenik povećati prihode, s burze poručuju kako ne mogu o tome govoriti “zbog nepredvidivih gospodarskih i trgovinskih okolnosti”.Na pitanje smatraju li da će poskupljenje biti uteg brokerskim društvima, ZSE odgovara kako im sigurno nije u interesu dodatno opterećivati sudionike.

Related Posts