Kakva je energetska budućnost Hrvatske i može li taj sektor pokrenuti gospodarstvo, tema je konferencije tjednika Lider koja se održava u Zagrebu. Uz strateške projekte, poput LNG terminala na Krku, moglo se čuti kako je potrebno više upotrebljavati obnovljive izvore energije.
Na konferenciji je i Hiroshi Tachigami, čelnik Marubenija, HEP-ova japanskog partnera na projektu Plomin C. On naglašava da tvrtku nitko nije službeno obavijestio o promjeni strategije prema kojoj bi se u toj termoelektrani upotrebljavao plin, a ne ugljen.
Koliko znam, planirano je da Plomin C bude na ugljen. Nisu mi poznati detalji, ali odluka je na HEP-u i hrvatskoj Vladi. Marubeni je zainteresiran za ulaganje u Hrvatskoj, kakvo god ono bilo. Mislim da bi za Plomin C ugljen bio najbolje rješenje, uzimajući u obzir okoliš, energetsku sigurnost i isplativost projekta, ocijenio je Tachigami, predsjednik Uprave Marubeni Europowera.
Ministar Tomislav Panenić najavio je da će resorno ministarstvo ovaj ili idući mjesec započeti s izradom podloga za ključna pitanja nove strategije energetskog razvoja države, koja bi trebala obuhvatiti period do 2040 . godine. Smjernice za strategiju bit će stavljene na javnu raspravu, novac u proračunu je osiguran a zanimljivo je da država ovaj puta namjerava energetsku strategiju harmonizirati sa Strategijom niskougljičnog razvoja, koja se već mjesecima izrađuje u Ministarstvu zaštite prirode i okoliša.
Panenić je odgovarao i na pitanja novinara vezano za gradnju TE Plomin C, HEP-ovog projekta koji je od Europske komisije dobio mišljenje da je riječ o nedozvoljenoj državnoj pomoći. Panenić je rekao da je HEP želio od Marubenija otkupiti svu proizvedenu energiju, no EK je procijenila da bi to bila nedozvoljena državna potpora s obzirom da je HEP u rukama države, pa bi državni proračun “uskakao” u slučaju bilo kakve financijske neprilike.
Upitan za sudbinu tog projekta ministar je kazao da je “realizacija zaustavljena” radi ocjene EK i činjenice da su tržišne cijene električne energije tako niske da ne podržavaju projekt. HEP se, kaže ministar priprema na gradnju EL-TO Zagreb, kao i za gradnju novog objekta u Osijeku jer treba zamijeniti postojeću elektranu, no nije definirano hoće li se ići na “neko međurješenje ili veliki objekt”. U svakom slučaju model ne smije biti nekomercijalan, naglasio je.