Home Ekonomija Države pacifičkog prstena ratificirale trgovinski sporazum

Države pacifičkog prstena ratificirale trgovinski sporazum

by Agencije

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Konačna verzija izmijenjenog transpacifičkog trgovinskog sporazuma objavljena je u srijedu. Njime će se dodatno ojačati trgovina 11 država pacifičkog prstena koje čine više od 13 posto globalnog gospodarstva.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Prema navodima Reutersa, konačna verzija ima više od 20 izmjena, a službeno je nazvana Sveobuhvatni i napredni sporazum o transpacifičkom partnerstvu (CPTPP). Podsjetimo, originalni TPP s kraja 2016. imao je 12 potpisnica, ali je u siječnju prošle godine američki predsjednik Donald Trump povukao potpis SAD-a s tog trgovinskog sporazuma pravdajući taj potez zaštitom američkih radnih mjesta.[/vc_column][/vc_row]

Međutim, predvođene Japanom, preostale države (Australija, Brunei, Čile, Kanada, Malezija, Meksiko, Novi Zeland, Peru, Singapur i Vijetnam) nisu htjele odustati od smanjenja trgovinskih barijera među gospodarstvima ukupno vrijednima 10 bilijuna dolara. Očekuje se da CPTPP bude potpisan 8. ožujka u Čileu.Upjeh dogovora o konačnoj verziji istaknuli su dužnosnici japanske vlade i drugih članica, kao svojevrsni “protuotrov” američkom protekcionizmu.

No, nada da bi se Amerika mogla opet pridružiti i dalje tinja, posebno nakon Trumpova govora u Davosu kada je izjavio da bi se SAD mogao vratiti ako TPP bude revidiran.

Međutim, novozelandski ministar trgovine David Parker izjavio je kako je mogućnost američkog povratka u idućih nekoliko godina “vrlo mala”. Čak i ako Washington pokaže spremnost priključivanja CPTPP-u, nema jamstava da će ostale članice biti spremne ukinuti sve prepreke. Parker procjenjuje da će ovaj trgovinski sporazum stupiti na snagu krajem ove ili u prvoj polovici iduće godine. Novi Zeland očekuje da će CPTPP donijeti tamošnjem gospodarstvu 880 milijuna dolara godišnje. Otvaranje novih radnih mjesta u svim sektorima očekuje i Australija, kaže ministar Steven Ciobo.

Related Posts