Država kreće u novi val privatizacije

Zbog uvođenja eura
Država kreće u novi val privatizacije, a jedan od razloga je i uvođenje eura. Vlada se u akcijskom planu za ulazak u eurozonu obvezala da će ubrzati prodaju svojih udjela u državnim tvrtkama.

U prodaju ide 90 tvrtki koje će se prodavati u tri kruga. Prvih 30 na bubanj će već u rujnu, drugi krug prodaje realizirat će se do kraja godine, a treći početkom 2020. Prodavat će se udjeli u tvrtkama u kojima država ima udjele od samo nekoliko postotaka, u nekima i manje od 1%. U prvom krugu bit će niz turističkih tvrtki.

Primjerice, od prodaje 1 posto pulske grupacije Arena Hospitality država planira uprihoditi 19 milijuna kuna. Od prodaje dionica FTB turizma očekuje se malo manje od 4 milijuna kuna, od zadarske Tankerske plovidbe i novigradske Lagune više od milijun i pol kuna, a prihod viši od milijun kuna trebala bi donijeti i prodaja udjela u rovinskoj Maistri iako država u njoj ima samo 0,03 posto udjela.

Od tvrtki u kojima država ima mali udio, najviše novca moglo bi se dobiti prodajom dionica Hrvatskog telekoma. U njemu država ima 1,5% dionica, što bi prema sadašnjem kretanju cijene, moglo značiti prihod od oko 200 milijuna kuna. U ova tri kruga neće biti prodaje u tvrtkama u kojima država ima znatnije udjele u vlasništvu, više od 15 posto, poput Podravke, Croatia osiguranja, Luke Rijeka, Petrokemije. Iako to nisu tvrtke od posebnog državnog interesa, njihova će prodaja biti ostavljena za neka druga vremena.

Također, iako se proteklih godina spominjala privatizacija tvrtki poput HEP-a, HAC-a, Hrvatske pošte, to zasad nije na stolu, javlja HRT.

Hrvatskim cestama u tijeku je “rat” između tri člana uprave i predsjednika uprave, a po svemu sudeći rezultirat će smjenom jednog od njih, piše u srijedu Večernji list.

Na jednoj su strani članovi uprave Alen Leverić (HNS), Senko Bošnjak (HSLS) i Nikša Konjevod (HDZ) a na drugoj je predsjednik uprave Josip Škorić (HDZ). Tri člana uprave zamjeraju Škoriću natječaj i odluku o izvođaču radova za izgradnju dijela obilaznice Omiša. Na taj je natječaj stigla samo jedna ponuda, Strabagova, a članovi uprave drže spornim uvjete za most iz toga natječaja te da je zbog njih stigla samo jedna ponuda pa sumnjaju da je natječaj namješten, piše dnevni list.

Oni smatraju da Škorić nije bez njih smio donijeti odluku o dodjeli ugovora Strabagu, a sporno im je angažiranje tvrtke “Snaga ideje” za konzultantske poslove vezane za pripremu tog natječaja, kao i natječaj za izgradnju državne ceste 403. Škorić pak, kažu dobro upućeni, smatra da se tri člana uprave žele uplitati u rad povjerenstva koje donosi odluke o odabiru na nadmetanjima, a da on kao predsjednik uprave samo potpisuje te odluke. Povjerenstvo, u kojem je jedan od članova i predstavnik resornog ministarstva, odluke o odabiru donosi jednoglasno i tu odluku ne može promijeniti ni predsjednik uprave.

Škorićev je argument da je na natječaju za omišku obilaznicu bila objavljena žalba na natječajnu dokumentaciju koju je Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave odbacila. isti je slučaj i s natječajem za CD 403. Usto Večernjakovi sugovornici kažu da su na sjednici Nadzornog odbora HC-a na kojoj je dana suglasnost za ugovor sa Stabagom za omišku obilaznicu bila i tri člana uprave te da ni jedan od njih nije ni riječ kazao o tom ugovoru.

O svemu će zadnju riječ imati resorni ministar Oleg Butković koji će ovih dana pozvati na razgovor upravu HC-a te će nakon toga vjerojatno doći do smjena, piše Večernji list u srijedu.

You may also like

0 comments