Home Bosna i Hercegovina Dodik: Današnja BIH je neodrživa

Dodik: Današnja BIH je neodrživa

by Agencije

Bosna i Hercegovina moći će opstati jedino ukoliko se ukinu sve ovlasti koje su joj dane kao državi u protekla dva desetljeća i ukoliko se one vrate entitetima, izjavio je u ponedjeljak u Banja Luci predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik uoči početka obilježavanja 9. siječnja kao praznika RS kojega je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim.

“RS je odlučna da živi svoj život kao država i odlučna je da sukladno Daytonskom sporazumu upražnjava svoja izvorna prava”, kazao je Dodik novinarima prije nego što se zaputio na crkvenu liturgiju koju je u prijepodnevnim satima predvodio poglavar Srpske pravoslavne crkve (SPC) Irinej koji je u Banja Luku doputovao kako bi i osobno sudjelovao u obilježavanju 9. siječnja kojega tamo proslavljaju kao “dan republike”.

Irinej je po dolasku u Banja Luku kazao kako je RS “Božje djelo” nastao da bi se sačuvali Srbi.

Dodik je pak obilježavanje 9. siječnja iskoristio kao povod za ponavljanje tvrdnji o RS kao državi te kako bi ponovo zaprijetio raspadom BiH za koju je ustvrdio kako je neodrživa.

“RS nitko neće zadržati u BiH ukoliko joj se ne vrate izvorne daytonske ovlasti za koja je ona primarno zainteresirana”, kazao je Dodik.

U popodnevnim satima u Banja Luci će biti održana parada na kojoj će sudjelovati pripadnici entitetske policije, civilne zaštite i vatrogasci a središnji dio proslave bit će svečana akademija na kojoj će sudjelovati predsjednik Srbije Tomislav Nikolić.

Ustavni sud BiH je 2015. godine obilježavanje 9. siječnja proglasio neustavnim jer je riječ o obilježavanju datuma iz 1992. godine kada je dio srpskih zastupnika u skupštini tadašnje SR BiH protuzakonito proglasio “srpsku republiku BiH” usvajajući deklaraciju s jasno izraženim ciljem “razgraničenja” od Hrvata i tadašnjih Muslimana te odvajanje velikog dijela teritorija BiH i njegova zadržavanja u sastavu “velike Srbije”.

Pripadnici oružanih snaga Bosne i Hercegovine ponovo su u ponedjeljak postrojeni u Banja Luci u povodu obilježavanja 9. siječnja kao dana Republike Srpske unatoč izričitoj zabrani koju je za takvo što prošlog tjedna izreklo Ministarstvo obrane BiH.

Kao i dan ranije četrdesetak vojnika iz sastava Treće pješačke pukovnije oružanih snaga BiH koja baštini tradicije vojske bosanskih Srba oko podneva se postrojilo u središtu Banja Luke a njihov zapovjednik predao je prijavak predsjedatelju Predsjedništva BiH Mladenu Ivaniću.

Ivanić je nakon obilaska postrojbe njihovom zapovjedniku naložio da vojnici “ostanu na lokaciji” što će praktično značiti njihovu nazočnost paradi u povodu “dana RS” iako u mimohodu neće izravno sudjelovati kako je to ranije tražio predsjednik RS Milorad Dodik.

Stožer NATO-a u Sarajevu ranije je upozorio kako bi bilo kakvo djelovanje pripadnika oružanih snaga BiH u obilježavanju 9. siječnja predstavljalo jasno kršenje zakona i njhove prisege na vjernost BiH pa bi predstavljalo osnov za stegovni postupak i otpust iz vojne službe.

To je temeljeno na činjenici da je Ustavni sud BiH obilježavanje 9. siječnja proglasio neustavnim i ukinuo taj praznik.

Uoči početka obiljažavanja 9. siječnja u Sarajevu su predstavnici udruga koje okupljaju bošnjačke žrtve proteklog rata i članove obitelji ubijenih u ponedjeljak su na zajedničkoj konferenciji za novinstvo upozorili kako je neprihvatljivo proslavljanje datuma koji je označio uvod u masovna stradanja i uništavanja što ih je donio rat od 1992. do 1995. godine.

Jasmin Mešković, predsjednik Udruge logoraša BiH, kazao je kako se u njegovoj zemlji 9. siječnja ne može obilježavati ništa drugo osim sjećanja na patnje i stradanja ljudi potaknuta projektom započetim u siječnju 1992. godine kada je nezakonito proglašena “republika srpskog naroda u BiH” s nakanom njezina zadržavanja kao etnički čistog prostora u sastavu velike Srbije.

O tome, kako je istaknuo, dovoljno svjedoče pravomoćne presude o tome da je u BiH počinjen genocid. To se odnosi na genocid u Srebrenici ali, kako je podsjetio Mešković, i u Doboju kojega je utvrdio njemački sud u Dusseldorfu a tu je presudu potvrdio Europski sud pravde.

“Do danas su Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i sudovi u BiH izrekli 2750 godina zatvora pripadnicima vojske i policije RS zbog počinjenih ratnih zločina a izrečeno je i devet kazni doživotnog zatvora”, kazao je Mešković dodajući kako to jasno pokazuje na kakvim je temeljima nastala RS.

Predstavnice udruga majki Srebrenice Munira Subašić i Kada Hotić kazale su kako mogu osjećati sano tugu i ogorčenje kada se slave zločini dok brojni srebrenički Bošnjaci i dalje tragaju za posmrtnim ostacima svojih bližnjih ubijenih u genocidu 1995. godine koji su počinili pripadnici vojske i policije bosanskih Srba.

Related Posts