Po podacima iz izvješća, EBITDA (dobit prije kamata, poreza, deprecijacije i amortizacije) Ina grupe u prvih šest mjeseci ove godine iznosila je 1,6 milijardi kuna, što je 10 posto manje nego u isto vrijeme lani.
“Zbog nižeg doprinosa rafinerija i marketinga, uključujući trgovinu na malo, CCS EBITDA je u blagom padu i iznosi 1,3 milijarde kuna”, navode iz Ine. Podaci iz financijskog izvješća pokazuju da je CCS EBITDA snižena na godišnjoj razini za 14 posto, a u istom je postotku pala i dobit iz osnovne djelatnosti koja je iznosila 781 milijun kuna. “Prvo polugodište 2018. godine se pokazalo kao pozitivno razdoblje za ukupne rezultate Ine. Veća prodaja i povoljnije vanjsko okruženje u istraživanju i proizvodnji doprinijeli su zadržavanju prihoda na visokoj razini”, ističe u komentaru financijskog izvješća predsjednik Uprave Ine Sándor Fasimon, koji je početkom srpnja na čelu Ine zamijenio Zoltana Aldotta.
Fasimon naglašava i kako, zahvaljujući aktivnostima na EOR projektu i dodatnim razvojnim projektima, domaća proizvodnja sirove nafte nastavlja rasti, ublažavajući prirodni pad proizvodnje plina koji je očekivan zbog zrelog portfelja.
“Na zaustavljanje pada proizvodnje u idućim će godinama također utjecati i finalizacija transakcije s Enijem za koncesije na području sjevernog Jadrana. Količine rafinerijske prerade nešto su niže u usporedbi s istim razdobljem u 2017. godini te su u skladu s redovitim i planiranim aktivnostima održavanja, no ulažemo velike napore kako bi poslovanje bilo održivo”, poručuje Fasimon.
Naglašava i da se košarica sirove nafte stalno proširuje te se prerađuju isplativije sirovine. Umjeren rast maloprodaje u skladu je sa sezonskim kretanjima, a stalno proširenje usluga povezanih s robom široke potrošnje ostaje prioritet Ine u nadolazećem razdoblju, dodaje. “Razdoblje prilično povoljnog vanjskog okruženja, barem što se tiče poslovanja istraživanja i proizvodnje, treba iskoristiti za daljnju racionalizaciju poslovanja i jačanje naše pozicije na tržištu jer se volatilnost tržišta opet može pokazati izazovnom”, zaključio je predsjednik Uprave.
Kako se navodi u Ininom izvješću, segment istraživanja i proizvodnje u prvom je polugodištu ostvario EBITDA bez jednokratnih stavki od 1,48 milijardi kuna, što je šest posto više nego u istom razdoblju lani. Istraživanje i proizvodnja iskoristili su pozitivno vanjsko okruženje i više cijene ugljikovodika, objašnjava se u izvješću, uz podatke da je pozitivan učinak na prihode od prodaje nafte i kondenzata imala i cijena brenta koja je bila 37 posto viša.
U osvrtu na rafinerije i marketing, uključujući trgovinu na malo, čija je CCS EBITDA iznosila 91 milijun kuna, iz Ine ističu kako su planirano radovi održavanja u rafinerijama rezultirali nižom razinom prerade, dok je maloprodaja goriva poboljšana zajedno s prodajom robe široke potrošnje koja je nastavila kontinutirano rasti.
Kapitalna ulaganja Ine su u prvom polugodištu ove godine bila na lanjskoj razini i iznosila su 518 milijuna kuna, pri čemu iz kompanije ističu da je stalni fokus na ulaganja u Hrvatskoj. Neto dug je istovremeno smanjen na 701 milijun kuna na kraju prvog polugodišta ove godine s omjerom duga i kapitala ispod 6 posto, navodi se u izvješću.