Analiza Politica
Rizik od eskalacije rata između Izraela i Irana testira povjerenje svjetskog tržišta da će cijene nafte ostati stabilne unatoč mogućem širenju sukoba na Bliskom istoku. Iako su sukobi u ovoj regiji bogatoj naftom ranije uzrokovali velike promjene na tržištu, sadašnji sukobi izazivaju manju reakciju, što je povoljno za Bidenovu administraciju. Ova situacija olakšava politički pritisak zbog cijena goriva, a tržište nafte je manje ovisno o pošiljkama s Bliskog istoka zahvaljujući povećanju proizvodnje u SAD-u, Brazilu i drugim zemljama, piše Politico.
Budući koraci Izraela u sukobu s Iranom mogli bi testirati otpornost tržišta nafte na način koji nije viđen desetljećima. Ako izraelski premijer Netanyahu odluči napasti iranska naftna polja ili nuklearne objekte, iranski odgovor bi mogao uključivati napade na naftna polja Saudijske Arabije ili zatvaranje ključnog naftnog prolaza u Perzijskom zaljevu. Iako je tržište nafte zasad ostalo stabilno, stručnjaci predviđaju da bi se cijena nafte mogla popeti na oko 100 dolara po barelu ako sukob eskalira.
Unatoč ovim prijetnjama, globalno tržište nafte danas je puno diversificiranije nego prije. Rast proizvodnje nafte u SAD-u i Južnoj Americi, zajedno sa smanjenjem potražnje u Kini, stvorio je veći kapacitet za nadoknadu mogućih nestašica. Saudijska Arabija i druge zemlje imaju rezervne kapacitete za proizvodnju, a američka vojna prisutnost u regiji dodatno osigurava ključne naftne puteve. Čak i ako Iran ozbiljno ošteti vlastitu naftnu infrastrukturu, analitičari vjeruju da bi globalna proizvodnja mogla nadomjestiti izgubljene količine.
Čak i najgori scenariji, poput zatvaranja Hormuškog tjesnaca, ne bi imali tako drastičan utjecaj na tržište kao što bi se nekad očekivalo. Razvoj alternativnih naftnih ruta i infrastrukture posljednjih godina smanjio je ovisnost o ovoj regiji. Iako bi zatvaranje tjesnaca moglo podići cijene nafte na preko 100 dolara po barelu, stručnjaci vjeruju da su procjene o utjecaju takvog poteza na tržište pretjerane, jer postoje alternative za transport nafte, donosi Politico.