Home Europska unija Cvrtila: Koordinirani napadi Islamske države na europske metropole su realni

Cvrtila: Koordinirani napadi Islamske države na europske metropole su realni

by Energypress.net

Gost Dnevnika N1 televizije u 18 bio je stručnjak za geopolitiku i nacionalnu sigurnost, Vlatko Cvrtila. Kada se bombaš samoubojica odluči raznijeti i stane usred skupine turista kako bi ubio čim više ljudi, je li takav teroristički napad uopće moguće predvidjeti i spriječiti?

Jako teško nažalost. Imamo primjere u recentnoj povijesti takvih bombaških napada koje je jako teško otkriti. Njihove namjere je teško otkriti. Ne moraju oni biti pripadnici neke velike skupine nego to mogu počiniti sami. Turska unatoč svojim naporima ne može ovakve napade spriječiti.

Turska je sve češća meta terorističkih napada, ne samo tzv. Islamske države nego i kurdskih ekstremista. Kako ocjenjujete antiterorističku politiku turskih vlasti? Mislim da Turska poduzima u zadnjih godinu dana ono što je u njihovim vanjskopolitičkim interesima. Uključili su se u borbu protiv IS-a. Isto tako su ponovo obnovili tenzije i nasilje prema Kurdima na teritoriju Turske, ali na i pograničnim područjima sa Sirijom. Imali smo prilike vidjeti dva velika teroristička napada u Turskoj prošle godine koji su bili najava da će se tako nešto nastaviti.

Europske obavještajne službe upozoravaju da teroristi ove godine planiraju koodrinirane masovne napade diljem Europe. Potvrđuje li i ovaj slučaj u Istanbulu da su teroristima omiljene mete turistička središta? Nažalost da. Mislim da Istanbul ima posebno mjesti u terorističkim ciljevima. Gađali su najposjećenije mjesto u Istanbulu. Ono što se prijeti Europi i način kako bi se taj napad mogao poduzeti – to bi morao biti spekatakularan napad pa se predviđa da bi bio sinkroniziran u jednom gradu ili nekoliko gradova EU. Ne treba tu mogućnost isključiti bez obzira koje se mjere poduzimaju da se to spriječi.

U tom smislu, kolika je opasnost od terorističkih napada na hrvatska turistička središta? Teško je reći. Procjenjujemo sigurnost na primjeru trenutnog konteksta. Hrvatska ne izazva takve nasilne reakcije i konstruktivna je u politikama koje pridonose međunarodnom miru. Hrvatska ne bi trebala biti prva meta takvih napada za razliku od nekih drugih država. Terorizam ne bira države i žrtve.

Related Posts