Analiza
Cijene nafte zadržale su se u srijedu na međunarodnim tržištima blizu 88 dolara zbog sumornih podataka iz europskog gospodarstva koji su bili protuteža strahovanjima od eskalacije sukoba na Bliskom istoku i prijetnje opskrbi. Na londonskom je tržištu cijena je iznosila 88,05 dolara, a na američkom se cijena kretala oko 83,6 dolara za barel.
Trgovce su u utorak uznemirila izvješća S&P Globala koja su pokazala produbljeni pad poslovne aktivnosti u Njemačkoj i eurozoni u listopadu. Eurozona bi u drugoj polovini godine mogla kliznuti u recesiju, upozorili su u S&P Globalu. Na upozorenje se nadovezao podatak Europske središnje banke o stagnaciji kreditiranja kompanija u rujnu, potvrdivši procjene da eurozona balansira na rubu recesije.
Makroekonomski pokazatelji govore kako bi potražnja mogla oslabiti, što ne odgovara uobičajenom jačanju potražnje tijekom zimskih mjeseci, navode analitičari IG Thinka.
Slabost u eurozoni bila je u srijedu protuteža bojaznima da bi se sukob Izraela i palestinskog Hamasa mogao proširiti na druge zemlje u bliskoistočnoj regiji i poremetiti opskrbu iz ključnih proizvođača.
Izrael je prošle noći pojačao bombardiranje južnog dijela blokirane palestinske enklave Gaze, a ratnih djelovanja bilo je i u drugim dijelovima Bliskog istoka.
Trgovce zabrinjava i odluka Kine o utvrđivanju plafona kapaciteta za preradu nafte, od milijardu metričkih tona godišnje od 2025., kako bi se smanjila emisija štetnih plinova i poboljšala efikasnost sektora.
Pad cijene podupro je i pad zaliha sirove nafte u SAD-u prošloga tjedna, premda su predviđanja očekivala blagi rast, za 2,7 milijuna barela, prema izvorima koji su dobili uvid u izvješće udruge proizvođača API.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je izvijestila da je barel košarice nafte njezinih članica u utorak pojeftinio tri dolara, na 91,29 dolara.