Očekivanja od FED-a obuzdala veći rast
Cijene nafte su porasle na međunarodnim tržištima zbog koraka koje je poduzela Kina kako bi podržala gospodarsku aktivnost. Ipak, očekivanja da bi američka Federalna rezerva (Fed) mogla povećati kamatne stope u SAD-u su ograničila veći rast cijena. Na londonskom tržištu trgovalo se po 84,79 dolara, a na američkom tržištu po 80,29 dolara.
Glavni interes trgovaca usmjeren je prema Kini koja poduzima korake kako bi podržala gospodarstvo, tropskoj oluji Idalia koja se kreće prema Floridi, te pitanju hoće li cijena barela nafte na londonskom tržištu ponovno porasti nakon što je prešla granicu od 85 dolara, izjavio je Ole Hansen iz Saxo Bank.
Tropska oluja Idalia bi mogla evoluirati u uragan i mogla bi pogoditi Kubu i Floridu kasnije ovog tjedna. Uragani i oluje u Meksičkom zaljevu imaju potencijal utjecati na naftna tržišta jer prijete poremećajima u radu naftnih postrojenja na moru i rafinerijama.
Prema mišljenju Tonyja Sycamorea iz IG-a, najvjerovatniji utjecaj Idalie bi mogao biti kratkotrajni nestanak struje od jednog do dva dana. To bi moglo pružiti privremenu podršku cijenama nafte.
Prošlog tjedna su cijene nafte pale drugi tjedan za redom zbog izjave predsjednika američke Federalne rezerve Jeromea Powella da bi možda mogli dodatno povećati kamatne stope kako bi suzbili inflaciju koja je još uvijek previsoka. Više kamatne stope usporavaju gospodarsku aktivnost i potražnju za naftom.
Unatoč tome, cijene nafte su i dalje iznad 80 dolara po barelu zahvaljujući smanjenju zaliha nafte i smanjenju opskrbe od strane OPEC+ grupe proizvođača nafte. Predviđa se da će Saudijska Arabija produžiti dobrovoljno smanjenje proizvodnje nafte za milijun barela dnevno do listopada.
OPEC je također objavio da je cijena košarice nafte njenih članica porasla za 1,18 dolara na 86,89 dolara po barelu.