Home TribinaAnalize Cijene nafte pod pritiskom krize u Crvenom moru

Cijene nafte pod pritiskom krize u Crvenom moru

by Energypress.net

Analiza

Cijena nafte je porasla nakon što je Iran poslao vojne brodove u Crveno more kao odgovor na američko potapanje triju brodova Hutija koji su napadima na brodove u zadnje vrijeme doveli do toga da brodari izbjegavaju taj ključni pomorski pravac. Barel Brenta je porastao iznad 78 dolara dok je američka nafta West Texas Intermediate blizu cijene od 73 dolara po barelu.

Američka je mornarica objavila da je na nju otvorena vatra nakon što je krenula u pomoć jednom brodu u Crvenom moru, a to je završilo potapanjem tri broda koji su pripadali Hutijima, šijitskim pobunjenicima iz Jemena.

SAD je optužio Iran da je “duboko uključen” u napade Hutija u Crvenom moru, što je Teheran porekao, ali je rekao da razumije razloge njihovih akcija. Iran nije porekao podršku Hutijima otkako su 2014. godine svrgnuli međunarodno priznatu vladu Jemena.

Iran je poslao ratni brod u Crveno more nakon što je američka mornarica uništila tri broda Hutija, potez koji povećava napetost i komplicira cilj Washingtona da osigura prolaz koji je ključan za globalnu trgovinu.

Iranski pohod na Crveno more dan nakon američke akcije dodatno komplicira već napetu situaciju u kanalu koji opslužuje oko 12 posto svjetske trgovine. Ovaj potez se može tumačiti kao izazov nedavno osnovanoj američkoj pomorskoj radnoj skupini. Cilj ove skupine je spriječiti napade na brodove koje provode Hutiji, koje podržava Teheran. Hutiji imaju pod kontrolom dio sjeverozapadnog Jemena, uključujući glavni grad Sana’a i luku Al-Hudaydah na Crvenom moru.

Izaslanstvo Hutija sastalo se iranskim dužnosnicima u Teheranu nakon američkog odgovora na napad na danski kontejnerski brod. Tvrtka Moller-Maersk ponovno je suspendirala plovidbu svojih brodova kroz Crveno more.

Rast cijene na početku nove godine slijedi godišnji pad u 2023., prvi nakon 2020. godine. Prošle godine faktori koji su gurali cijenu nafte naniže bili su slabljenje potražnje i zabrinutost oko rasta proizvodnje u zemljama izvan kruga skupine OPEC+, no u suprotnom smjeru su djelovali sukobi u Ukrajini i Gazi te naznake da je Fed okončao ciklus dizanja kamatne stope.

Najnovije smanjenje proizvodnje zemalja OPEC-a stupa na snagu u ovom tromjesečju, a moglo bi trajati i dulje, premda su trgovci iskazali sumnjičavost oko provedbe najave s kraja studenoga o tom dodatnom smanjenju.

Related Posts