[vc_row][vc_column width=”1/3″]Cijena sirove nafte tipa Brent u četvrtak se popela na 71 dolar po barelu, a West Texas Intermediate na 66,35, prvi puta nakon 2014. godine.[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Cijene oba tipa nafte su narasle za skoro 60 % u odnosu na sredinu prošle godine. Dolar je nastavio slabiti, a zalihe sirove nafte u Sjedinjenim Američkim Državama padaju već 10. tjedan zaredom te su u tjedan dana početkom godine zabilježile pad od 1,1 milijun bbl i sada iznose 411,58 mil. bbl, izvijestila je u srijedu Energy Information Administration (EIA).[/vc_column][/vc_row] Najniža je to sezonska razina od 2015. godine i ispod petogodišnjeg prosjeka koji je oko 420 mil.bbl.

Situacija je rezultat smanjenja u opskrbi iz zemalja OPEC-a i Rusije, najvećeg svjetskog proizvođača nafte, koja su započela prošle godine a trajat će i u ovoj godini.

Uz to, američki dolar dosegnuo je najnižu razinu od studenog 2014. godine u odnosu na ostale vodeće valute.

Slabljenje dolara često rezultira prebacivanjem investicija iz deviznih tržišta u tržište roba, poput sirove nafte.

Dnevna proizvodnja nafte u SAD-u prošli tjedan se povećala na 9,88 mil.bbl, a izvoz za više od 17 % od sredine 2016. te se sada može usporediti s onim Saudijske Arabije.

Samo još Rusija proizvodi više nafte i to u prosjeku 10,98 mil. bbl dnevno u 2017. godini, objavio je CNBC.

Related Posts