Home Ekonomija Cijene dionica proizvođča sirovina oslabile burzovne indekse

Cijene dionica proizvođča sirovina oslabile burzovne indekse

by Agencije

Cijene dionica na Wall Streetu u srijedu su oslabile, ponajviše u sektorima sirovina i zdravstva, dok investitori nastavljaju razmatrati kolike su šanse za rast kamatnih stopa u SAD-u u nadolazećim mjesecima, a njihov oprez ogleda se i u ispodprosječnom obujmu trgovanja.

Cijene dionica kompanija vezanih uz zdravstvenu njegu potonule su 1,6 posto, što je njihov najveći dnevni pad od 24, lipnja. Najviše je pritom pala cijena dionice farmaceutske kompanije Mylan, za 5,4 posto, na 43,15 dolara, uslijed sve jačeg političkog pritiska zbog podizanja cijene njezina lijeka za alergije EpiPena.

U srijedu je i demokratska predsjednička kandidatkinja Hillary Clinton pozvala tu kompaniju da dobrovoljno spusti cijenu svog lijeka, koja je u proteklih 10 godina podignuta za čak 400 posto i godišnje i dalje raste za otprilike za 10 posto, upozorivši da je pogrešno da farmaceutske kompanije stavljaju profit ispred pacijenata te da dižu cijene lijekova bez opravdanog razloga.

Cijene dionica proizvođača sirovina, pak, spustile su se u prosjeku 1,2 posto, a pritom su najošiju izvedbu imale dionice Newmont Mininga i Freeport-McMoRana, čija je cijena potonula više od 7 posto.

Tržišni sudionici s nestrpljenjem očekuju govor predsjednice američke središnje banke Janet Yellen u petak na godišnjem simpoziju središnjih bankara u Jackson Holesu, u potrazi za signalima o daljnjem kretanju kamatnih stopa u SAD-u. Nedavne izjave nekih dužnosnika Feda, među kojima i potpredsjednika Stanleya Fischera, podgrijala su očekivanja da bi Yellen mogla signalizirati povećanje kamata već u rujnu.

“Tržište zadnjih nekoliko tjedana stagnira, ništa se na njemu ne zbiva, a razlog je taj da svi čekaju što će reći Yellen. Naravno, tržišta će se možda i iznenaditi. Tržišta traže jasnoću, a tu jasnoću možda ne dobiju”, ističe Peter Cardillo, ekonomist pri First Standard Financialu.

I dok su indeksi na Wall Streetu i dalje nedaleko povijesno najviših razina, obujam trgovanja je ispodprosječan, jer trgovci izbjegavaju znatnija ulaganja dok ne dobiju jasniju sliku o monetarnoj politici. Tako je u srijedu otprilike 6,09 milijardi dionica promijenilo vlasnika, što je ispod prosjeka u zadnjih 20 trgovinskih dana od 6,26 milijardi.

Na europskim burzama u srijedu je većina najvažnijih indeksa ojačala treći dan uzastopno. Njemački DAX završio je trgovanje s dobitkom od 0,28 posto, na 10.622 boda, pariški CAC za 0,32 posto, na 4.435 bodova, dok je londonski Ftse indeks oslabio 0,48 posto, na 6.835 bodova.

Related Posts