Čelnici EU raspravljaju kako postići konkretne ciljeve

Klimatska strategija

Čelnici 27 država članica Europske unije okupit će se u ponedjeljak i utorak na posebnom sastanku na vrhu na kojem će razgovarati o ispunjavanju zacrtanih ciljeva za zaštitu klime, vanjskopolitičkim pitanjima i situaciji s COVID-19.

Bit će to prvi fizički sastanak na vrhu u Briselu nakon onog u decembru prošle godine.

Sastanak na vrhu počet će u ponedjeljak navečer, kada će im se uvodno obratiti predsjednik Evropskog parlamenta David Sassoli.

Slijedi radna večera, tokom koje su na dnevnom redu vanjskopolitička pitanja: odnosi s Rusijom, s Velikom Britanijom, aktuelna situacija na Bliskom istoku te pripreme za samit EU – SAD, koji će biti održan sredinom juna.

Strateška rasprava o odnosima s Rusijom održava se u trenutku dok Moskva “nastavlja s nelegalnim i provokativnim potezima unutar Unije i van nje”, navodi predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel u svom pozivnom pismu za samit.

Protekloga tjedna postignut je dogovor o uvođenju digitalne potvrde, koja bi uveliko trebala olakšati slobodu kretanja.

Razgovarat će se i o međunarodnoj solidarnosti u borbi protiv pandemije.

Najteža rasprava očekuje se o klimi. Unija je zakonski zacrtala cilj o smanjenje emisije stakleničkih plinova za najmanje 55 posto u odnosu na 1990. do 2030. godine, a do 2050. godine EU treba postati klimatski neutralna.

Međutim, najteži dio tek predstoji – postići dogovor o konkretnim mjerama kako doći do tih ciljeva.

Za ispunjenje tih ciljeva potrebne su velike investicije i siromašnije članice, koje su u većoj mjeri ovisne o fosilnim gorivima ne žele zbog tih ciljeva ugroziti svoj razvoj i stoga traže više sredstava iz zajedničkog budžeta.

Čelnici će pokušati dogovoriti smjernice za Europsku komisiju. Te smjernice trebaju pomoći EK-u u izradi opsežnog zakonodavnog paketa koji treba objaviti u junu.

Paket, nazvan “Spremni za 55 posto”, sastoji se od 12 zakonodavnih prijedloga kojima bi se trebao definirati put ka ispunjenju zacrtanih ciljeva, raspodjela troškova i prelazna razdoblja.

You may also like

0 comments