Home Ekonomija Cameron i Tusk se dogovorili oko socijalnih naknada

Cameron i Tusk se dogovorili oko socijalnih naknada

by Agencije

Velika Britanija i Europska unija dogovorile su se o uvjetima za aktiviranje “kočnice u hitnim situacijama” kojom se na četiri godine mogu uskratiti prava migranata iz EU-a u Britaniji na socijalnu naknadu, no još je ostalo mnogo toga na čemu treba poraditi u pregovorima o drugim reformama, objavio je ured premijera Davida Camerona u nedjelju kasno navečer.

“Što se tiče socijalnih naknada, Europska komisija iznijela je prijedlog koji pojašnjava da trenutni uvjeti u Velikoj Britaniji ispunjavaju kriterije za povlačenje kočnice u hitnim situacijama”, rekao je glasnogovornik britanskog premijera nakon razgovora Camerona i predsjedavajućeg EU Donalda Tuska. “Ovo je značajni napredak, koji znači da premijer može ostvariti svoju obvezu da se na četiri godine odgode naknade za migrante koji dolaze iz EU-a”.

Nakon susreta Tusk je u nedjelju navečer na Twitteru objavio da s Cameronom nije postigao dogovor o britanskim zahtjevima za ostanak u EU-u, nego će razgovore nastaviti u iduća 24 sata. “Nema dogovora. Intenzivni razgovori nastavljaju se u iduća 24 sata”, napisao je.

Prije večere s britanskim premijerom, Tusk je kazao da će iznijeti rješenja o četirima zahtjevima koje je formulirao Cameron prije referenduma na kojemu se Britanci trebaju izjasniti o ostanku ili izlasku zemlje iz EU-a Tusk je pritom istaknuo da neće biti kompromisa kada su posrijedi temeljne slobode. Britanski zahtjevi odnose se na konkurentnost, suverenitet, socijalnu sigurnost i upravljanje gospodarstvom.

Cameron je kazao da je postignut napredak u pregovorima nakon sastanka s predsjednikom Europske komisije Jean-Claudeom Junckerom u petak u Bruxellesu, no upozorio je da prijedlozi EU-a na njegove zahtjeve još uvijek nisu dovoljno dobri.

London je postavio četiri zahtjeva za ostanak Velike Britanije u zajednici dvadeset osam zemalja: ne diskriminirati zemlje nečlanice eurozone, staviti naglasak na konkurentnost, obnoviti suverenitet zemlje (primjerice, uvođenjem prava nacionalnih parlamenata na veto) i ograničiti useljavanje u Europu.

Cameron bi htio uvesti četverogodišnji moratorij prije svake isplate socijalne pomoći migrantima iz EU-a koji dolaze raditi u Veliku Britaniju, ali se taj zahtjev, ocijenjen diskriminirajućim, kosi sa slobodom kretanja robe i ljudi, jednim od temeljnih načela Unije. Britanski premijer obećao je da će ponovno pregovarati o uvjetima britanskog ostanka u EU-u prije održavanja referenduma do kraja 2017.

Related Posts