Home Energetika Burze pod pritiskom usporavanja gospodarsva, cijene nafte pale

Burze pod pritiskom usporavanja gospodarsva, cijene nafte pale

by Agencije

[vc_row][vc_column width=”1/3″]Nada u trgovinski dogovor[/vc_column][vc_column width=”2/3″]Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene dionica pale, jer su ulagače zabrinuli podaci koji ukazuju na usporavanje rasta američkog gospodarstva, dok nada u trgovinski dogovor između SAD-a i Kine podržava tržište.[/vc_column][/vc_row]

Dow Jones oslabio je 206 bodova ili 0,79 posto, na 25.819 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,39 posto, na 2.792 boda, a Nasdaq indeks 0,23 posto, na 7.577 bodova. Na samo početku jučerašnjeg trgovanja ti su indeksi porasli zahvaljujući izvješću Wall Street Journalu kako bi Washington mogao povući sve ili većinu carina na kineske proizvode, dok bi se sastanak predsjednika SAD-a i Kine Donalda Trumpa i Xi Jinpinga na kojemu bi se potpisao trgovinski dogovor mogao održati krajem ovoga mjeseca.

No, entuzijazam ulagača splasnuo je nakon što je objavljeno da su u prosincu prošle godine u SAD-u investicije u građevinarstvu neočekivano pale za 0,6 posto u odnosu na prethodni mjesec. A to je navelo mnoge analitičare na smanjenje procjena rasta američkog bruto domaćeg proizvoda (BDP) u posljednjem lanjskom tromjesečju. Nedavno objavljena prva procjena pokazala je rast BDP-a u tom kvartalu za 2,6 posto na godišnjoj razini, a analitičari sada očekuju da će u drugoj procjeni rast biti smanjen na barem 2,5 posto.

To predstavlja znatno usporavanje, s obzirom da je u trećem tromjesečju gospodarstvo poraslo za 3,4 posto na godišnjoj razini. „Izvješće o građevinskim investicijama u skladu je s procjenama da je na kraju prošle godine gospodarstvo izgubilo na zamahu”, kaže Steven Shields, ekonomist u tvrtki Moody’s Analytics.

Kako i niz podataka na početku ove godine najavljuje nastavak usporavanja rasta, neki analitičari smanjili su procjene rasta BDP-a u prvom ovogodišnjem tromjesečju na 1,5 posto. „I dalje vidimo negativne rizike na naše procjene rasta gospodarstva u prvom tromjesečju od 1,5 posto”, kaže Daniel Silver, ekonomist u JPMorganu.

A na većini europskih burzi cijene su dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,39 posto, na 7.134 boda, a pariški CAC 0,41 posto, na 5.286 bodova. Frankfurtski DAX oslabio je, pak, 0,08 posto, na 11.592 boda.  Na azijskim su burzama u utorak cijene dionica pale jer su ulagače zabrinule naznake usporavanja američkog gospodarstva i jer je Kina izvijestila o ciljanim nižim stopama rasta.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,30 sati u minusu 0,5 posto, nakon jučerašnjeg rasta. Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,7 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Singapuru, Australiji i Južnoj Koreji pale između 0,1 i 0,6 posto. U Šangaju su, pak, blago porasle.

Loše je na tržišta utjecala i vijest da kineske vlasti u ovoj godini ciljaju rast gospodarstva između 6 i 6,5 posto, dok je lani bruto domaći proizvod porastao oko 6,5 posto. Premda je to uglavnom očekivano, s obzirom na razvoj događaja, ulagači su ipak oprezni. Podršku tržištima, pak, predstavlja poruka kineskih vlasti da će uvesti nove poticaje, uključujući smanjenje poreza, povećanje investicija u infrastrukturu te veće kreditiranje malih tvrtki.

Zahvaljujući tome, jutros su cijene dionica u Šangaju blago porasle. „Kako će idućih dana biti objavljivani novi detalji o poticajnim mjerama, tako bi kratkoročno kineska tržišta mogla nastaviti rasti”, kaže Wang Shenshen, strateg u tvrtki Tokai Tokyo Research Center.

Dolar ojačao, cijene nafte pale

A na valutnim je tržištima dolar ponešto ojačao jer se očekuje da će neke središnje banke u idućem razdoblju voditi popustljiviju monetarnu politiku nego američki Fed. Tako se špekulira da bi Europska središnja banka (ECB) zbog slabosti gospodarstva eurozone uskoro mogla uvesti nove dugoročne, jeftine kredite za banke kako bi se potaknulo kreditiranje i rast gospodarstva. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 96,72 boda, dok je jučer u ovo doba iznosio 96,45 bodova. Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti blago pao s jučerašnjih 111,98 na 111,90 jena. U odnosu na europsku valutu, dolar je, pak, ojačao, pa se cijena eura kreće oko 1,1335 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1365 dolara.

Cijene su nafte, pak, jutros ponešto pale, nakon što su jučer osjetno porasle. Jutros je na američkom tržištu cijena barela skliznula 0,3 posto, na 56,40 dolara, dok je na londonskom tržištu barel pojeftinio 0,2 posto, na 65,55 dolara.

Related Posts