Home Energetika Burze pod pritiskom tehnološkog sektora

Burze pod pritiskom tehnološkog sektora

by admin

Nastavlja se rotacija na tržištu

Na Wall Streetu su u utorak burzovni indeksi pali, nakon snažnog rasta dan prije, a dok ulagači čekaju nove poticajne fiskalne mjere, pod najvećim su pritiskom bile dionice tehnološkog sektora.

Nakon što su dan prije snažno porasle, jučer su cijene dionica u tehnološkom sektoru pale, ponajviše Applea Amazon.coma i Tesle, što je pritisnulo Nasdaq i S&P 500 indeks.

S&P indeks tehnološkog sektora skliznuo je 1,6 posto, a pratio ga je potrošački sektor s padom od 1,3 posto.

Tako se nastavlja rotacija na tržištu, pri čemu se ulagači povlače iz tehnološkog i drugih sektora koji su lani predvodili po rastu na tržištu, a usmjeruju na cikličke sektore koji bi trebali imati najviše koristi od novih poticajnih mjera i oporavka gospodarstva.

Podršku tržištu pruža nada u nove poticajne mjere. U subotu je Zastupnički dom Kongresa prihvatio prijedlog predsjednika Joea Bidena o paketu novih fiskalnih poticaja vrijednih ukupno 1.900 milijardi dolara, a ovoga bi tjedna o tome trebao raspravljati i Senat.

Pozitivno na tržište utječe i smirivanje situacije na tržištima obveznica.

Prošloga su tjedna prinosi na 10-godišnje američke državne obveznice dosegnuli 1,614 posto, najvišu razinu u godinu dana, što je izazvalo strahovanja ulagača od jačanja inflacije i povećanja kamatnih stopa prije nego što se na tržištima očekivalo.

Inflacija bi, naime, mogla ojačati zbog ubrzanja oporavka gospodarstva, zahvaljujući cijepljenju protiv covida-19, ali i zbog golemih fiskalnih i monetarnih poticaja.

No, posljednjih se dana prinosi na 10-godišnje obveznice kreću oko 1,45 posto, pa se ulagači nadaju da je, nakon snažnog skoka u veljači, rast prinosa završen.

A na europskim su burzama cijene dionica jučer blago porasle. Na europskim su burzama u srijedu ujutro cijene dionica porasle, treći dan zaredom, jer se ulagači nadaju ubrzanju oporavka gospodarstava, a ohrabrile su ih i najave popuštanja restriktivnih mjera u Njemačkoj. Na Zagrebačkoj se burzi u srijedu očekuje mirno trgovanje, kao i prethodnih dana, jer nakon završetka sezone objava poslovnih rezultata domaćih kompanija nema vijesti koje bi potaknule življe trgovanje, pa bi indeksi mogli stagnirati.

Na azijskim su burzama u srijedu indeksi porasli, nakon jučerašnjeg pada izazvanog upozorenjem kineskog regulatora tržišta da su cijene dionica u svijetu u prekratkom vremenu porasle previše.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u plusu 0,9 posto, nakon što je jučer oslabio 0,3 posto.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,4 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Južnoj Koreji, Šangaju, Singapuru i Hong Kongu porasle između 0,7 i 1,6 posto.

Azijska su se tržišta jutros oporavila od jučerašnjeg iznenadnog pada, kada je kineski regulator upozorio na rizik od pucanja ‘balona’ na stranim burzama. Zbog toga su jučer cijene dionica na kineskim tržištima potonule više od 1,5 posto, no jutros su nadoknadile te gubitke.

Djelomice zbog toga što se ulagači nadaju ubrzanju oporavka američkog gospodarstva, najvažnijeg tržišta azijskih izvoznika, kada budu usvojene nove poticajne mjere.

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta pala.

No, američka je valuta oslabila u odnosu na europsku, pa je cijena eura dosegnula 1,2085 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,2025 dolara.

Cijene su nafte, pak, porasle, nakon jučerašnjeg pada. Cijena barela na američkom tržištu ojačala je 0,3 posto, na 59,95 dolara, dok je na londonskom tržištu barel poskupio 0,4 posto, na 62,95 dolara.

Related Posts