Home Ekonomija Burze pod pritiskom nafte, Kine i rezultata BP-a

Burze pod pritiskom nafte, Kine i rezultata BP-a

by Agencije

Na Wall Streetu su u ponedjeljak burzovni indeksi ostali gotovo nepromijenjeni jer su ulagači bili oprezni zbog novih naznaka slabljenja kineskog gospodarstva i pada cijena nafte. Dow Jones oslabio je 17 bodova, ili 0,10 posto, na 16.449 bodova, a S&P 500 0,04 posto, na 1.939 bodova. Nasdaq indeks ojačao je, pak, 0,14 posto, na 4.620 bodova. Od samog početka jučerašnjeg trgovanja cijene su dionica bile pod pritiskom zbog novih podataka koji ukazuju na usporavanje rasta kineskog gospodarstva. Aktivnosti u proizvodnom sektoru Kine pale su u siječnju šesti mjesec zaredom, i to najniže od 2012. godine.

Kako je Kina najveći svjetski potrošač sirovina, ti su podaci izazvali bojazan od daljnjeg slabljenja potražnje, pa su oštro pale cijene sirovina i nafte. Nakon što su prošloga tjedna cijene ′crnog zlata′ porasle drugi tjedan zaredom, zahvaljujući nadi ulagača da će najveći svjetski proizvođači postići dogovor o smanjenju proizvodnje, jučer je na londonskom tržištu cijena barela pala gotovo 5 posto, na 34,25 dolara. Na američkom je tržištu, pak, barel pojeftinio gotovo 6 posto, na 31,60 dolara. Unatoč tome, do kraja trgovanja burzovni su indeksi nadoknadili gotovo sve početne gubitke. “Možda su ulagači odahnuli kada su vidjeli da pad cijena nafte i podaci iz Kine nisu potaknuli veću rasprodaju dionica, pa su se vratili na tržište. Mislim da se sada više pažnje posvećuje poslovnim rezultatima kompanija nego Kini i cijenama nafte”, kaže Eric Kuby, direktor u fondu North Star Investment Management.

A kvartalna financijska izvješća kompanija nisu impresivna, ali ni razočaravajuća, s obzirom na niske cijene nafte, slabljenje kineskog gospodarstva i visok tečaj dolara, što negativno utječe na prihode američkih kompanija s inozemnih tržišta. S obzirom na dosad objavljena poslovna izvješća, analitičari u anketi Reutersa procjenjuju se da je dobit kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u četvrtom kvartalu prošle godine pala 4,1 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.

Nakon oštrog pada cijena dionica u siječnju, analitičari smatraju da podršku tržištu sada pruža nada ulagača da će američka središnja banka usporiti tempo povećanja ključnih kamatnih stopa, s obzirom na slabljenje američkog gospodarstva. Zbog toga su splasnula strahovanja da će Fed već u ožujku ponovno povećati kamatne stope. Na europskim su burzama, pak, cijene dionica jučer blago pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,39 posto, na 6.060 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,41 posto, na 9.757 bodova, a pariški CAC 0,56 posto, na 4.392 boda.

Na europskim burzama u utorak su cijene dionica oštro pale zbog nastavka pada cijena nafte i slabih poslovnih vijesti iz BP-a i nekoliko drugih kompanija.  FTSEurofirst indeks 300 vodećih europskih dionica bio je oko 11,00 sati u minusu 1,5 posto, nakon što je jučer oslabio 0,2 posto. Londonski FTSE bio je istodobno na gubitku 1,45 posto, na 5.973 boda, dok je frankfurtski DAX skliznuo 1,25 posto, na 9.635 bodova, a pariški CAC 1,60 posto, na 4.321 bod. Pad tih indeksa drugi dan zaredom ponajviše je posljedica daljnjeg pada cijena nafte. Nakon što su prošloga tjedna cijene barela skočile drugi tjedan zaredom, od početka ovoga tjedna ponovno su pod pritiskom zbog naznaka slabljenja kineskog gospodarstva, najvećeg svjetskog potrošača sirovina.

Uz to, spasnule su nade da će najveći svjetski proizvođači postići dogovor o znatnijem smanjenju proizvodnje ′crnog zlata′ kako bi smanjili jaz između ponude i potražnje. Nakon što je jučer potonula gotovo 5 posto, jutros je cijena barela na londonskom tržištu pala daljnjih 1,6 posto, na 33,69 dolara. Na američkom je tržištu, pak, barel pojeftinio daljnjih 1,8 posto, na 31,05 dolara, nakon što je jučer izgubio gotovo 6 posto. Zbog toga je jutros STOXX Europe 600 indeks naftnog i plinskog sektora potonuo 3,4 posto. Pritom su cijene dionica BG Groua, Royal Dutch Shella i Tullow Oila pale između 1,6 i 3,7 posto.

No, najviše je, više od 7 posto, pala cijena dionice British Petroleuma (BP), nakon što je taj britanski naftni div izvijestio o gubitku u prošloj godini od 6,5 milijardi dolara, što je njegov najveći gubitak u najmanje 20 godina. Dionica BHP Billitona pojeftinila je, pak, gotovo 5 posto jer je agencija Standard & Poor′s smanjila kreditni rejting te najveće svjetske rudarske kompanije, što je učvrstilo uvjerenje ulagača da će BHP smanjiti dividendu po prvi puta nakon 15 godina. Oštro je, oko 7 posto, potonula i cijena dionice UBS-a jer je ta švicarska banka izvijestila o odljevu sredstava iz njezonog odjela upravljanja imovinom. To je razočaralo ulagače, pa je dionica pod pritiskom unatoč većoj dividendi nego što se očekivalo i najboljim poslovnim rezultatima od 2010. godine.

Related Posts