Burze oslabile treći dan, FED povećao kamate

Na Wall Streetu su cijene dionica pale i u srijedu, treći dan zaredom, nakon što je američka središnja banka povećala kamatne stope i signalizirala da će nastaviti sa zaoštravanjem monetarne politike zbog mogućeg jačanja inflacijskih pritisaka.
Dow Jones oslabio je 0,4 posto, na 26.385 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,33 posto, na 2.905 bodova, a Nasdaq indeks 0,21 posto, na 7.990 bodova. Nakon dvodnevne sjednice, čelnici Feda odlučili su jučer povećati ključne kamatne stope za 0,25 postotnih bodova, u raspon od 2 do 2,25 posto, što je već treće povećanje kamata od početka godine.

No, to je u skladu s očekivanjima na tržištima, pa su neposredno nakon objave te odluke cijene dionica porasle. Ulagači su se nadali i da će Fed signalizirati da bi do kraja godine mogao još jednom povećati kamate, a potom na neko vrijeme završiti ciklus zaoštravanja monetarne politike.

Međutim, Fed je signalizirao da bi, osim u prosincu, kamate mogao povećati još u tri navrata u 2019., a potom još jednom u 2020. godini.

To je uznemirilo ulagače jer bi prema tom scenariju ključna kamata mogla dosegnuti 3,4 posto, otprilike pola postotnog boda iznad tzv. ‘neutralne’ razine kamate, koja označava da monetarne politika nije ni poticajna ni restriktivna.

Predsjednik Feda Jerome Powell kazao je na konferenciji za medije da središnja banka pažljivo prati inflaciju, izrazivši zabrinutost da bi snažan rast američkog gospodarstva mogao dovesti do pregrijavanja i prisiliti Fed na daljnje povećanje kamata.

To je razočaralo ulagače koji su očekivali da je ciklusa povećanja kamata pri kraju, pa su cijene dionica pred kraj trgovanja izgubile sve početne dobitke, a indeksi završili u minusu. „Ulagači su shvatili da će monetarna politika zadržati sadašnji smjer i da se očekuje da će do kraja godine Fed još jednom povećati kamate”, kaže Mike O’Rourke, strateg u tvrtki JonesTrading.

Na Wall Streetu cijene dionica rastu već godinama, zahvaljujući među ostalim labavoj monetarnoj politici, pa su nedavno burzovni indeksi dosegnuli najviše razine u povijesti. Međutim, s povećanjem kamata, dionice su suočene s jačanjem konkurentnosti investiranja ne samo u obveznice, nego i u gotovinu, koja ponovno nakon gotovo cijelog desetljeća postaje privlačna za ulaganja.

Tečaj eura skliznuo je u četvrtak na međunarodnim tržištima nakon napisa u talijanskom tisku o prepirkama u talijanskoj koalicijskoj vladi u vrijeme kad treba predstaviti svoj prvi proračun.  Tečaj eura oslabio je u takvom ozračju oko 0,5 posto, skliznuvši na 1,1685 dolara, što su njegove najniže razine od 20. rujna.

U takvim okolnostima jutros je dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest vodećih svjetskih valuta, ojačao 0,4 posto u odnosu na prethodno zatvaranje, na 94,529 bodova. Talijanski dnevni list La Stampa objavio je da je ministar gospodarstva Giovanni Tria spreman otići, nakon čega je glasnogovornica toga ministarstva opovrgnula da ministar planira odstupiti s dužnosti.

Neki tržišni sudionici slabljenje eura pripisuju napisima u talijanskom listu Corriere della Serra da će sastanak o proračunu zakazan za poslijepodne vjerojatno biti odgođen.

Kretanje tečaje dolara prema drugim vodećim svjetskim valutama uglavnom se držalo uobičajenog raspona u posljednje vrijeme jer je podrška od jučerašnje odluke američke središnje banke Fed o povećanju kamatnih stopa ipak ubrzo splasnula a prinosi na američke državne obveznice oslabili. Prinosi na dugoročne državne obveznice skliznuli su s najviših razina u četiri mjeseca od 3,11 posto, na koje su se nakratko popeli ranije ovoga tjedna.

Tečaj dolara prema jenu skliznuo je 0,1 posto, na 112,60 jena, i drži se ispod najviših razina u dva mjeseca od 113,145 jena, na koje se nakratko popeo u srijedu. Funte je skliznula više od 0,3 posto prema dolaru, na 1,3109 dolara, pod utjecajem novih vijesti o brexitu. Cijena joj je, pak, ostala više-manje nepromijenjena prema euru, kojim se tako jutros trgovalo po 89,23 penija.

You may also like

0 comments