Burze opale drugi tjedan za redom

 Na Wall Streetu su prošloga tjedna cijene dionica blago pale jer ulagače zabrinjavaju trgovinske napetosti između SAD-a i Kine, kao i jačanje inflacije, dok podršku tržištu pružaju bolji nego što se očekivalo poslovni rezultati kompanija.
Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna oslabio 0,2 posto, na 24.262 boda, dok je S&P 500 skliznuo 0,25 posto, na 2.663 boda. Nasdaq indeks ojačao je, pak, 1,3 posto, na 7.209 bodova.

Gotovo cijeloga tjedna na najvećoj svjetskoj burzi trgovalo se oprezno zbog trgovinskih napetosti između SAD-a i Kine. Washington želi smanjiti trgovinski deficit u razmjeni s Kinom, pa prijeti uvođenjem carina, dok Peking najavljuje protumjere.

Pregovori o otvorenim pitanjima počeli su krajem prošloga tjedna.

„Teško je za očekivati da će ulagači biti skloni rizičnijim investicijama idućih nekoliko tjedana dok traju rasprave i pregovori između Washingtona i Pekinga”, kaže Matthew Miskin, strateg u tvrtki John Hancock Investments.

Ulagači su bili oprezni i zbog toga što se očekuje daljnje povećanje kamata u SAD-u.

Doduše, prošloga su tjedna, kao što se očekivalo, čelnici američke središnje banke nakon dvodnevne sjednice ostavili kamatne stope nepromijenjene u rasponu od 1,50 do 1,75 posto i poručili da gospodarstvo raste umjereno, dok se inflacija približava ciljanoj razini od 2 posto.

To je na tržištima shvaćeno kao poruka da će Fed na sjednici u lipnju povećati kamate, drugi put od početka godine, a do kraja godine još jednom, a možda i dva puta.

No, strahovanja od prebrzog povećanja kamata splasnula su u petak, nakon objave izvješća o zapošljavanju u SAD-u, koje je pokazalo da je u travnju broj zaposlenih porastao za 164 tisuće, više nego mjesec dana prije, pri čemu je stopa nezaposlenosti skliznula sa 4,1 na 3,9 posto. Pad nezaposlenosti na najnižu razinu od 2000. godine podržava strahovanja od rasta potrošnje i inflacije.

Međutim, u izvješću stoji i da je prosječna satnica u travnju porasla samo 0,1 posto na mjesečnoj razini, odnosno 2,6 posto na godišnjoj, manje od očekivanja, pa su strahovanja od rasta inflacije i kamata splasnula. „Našli smo se u sretnim okolnostima. Svatko tko želi raditi ima posao, a pritom nema negativnih utjecaja, kao što je inflacija”, kaže Jamie Cox, partner u tvrtki Harris Financial Group.

Zahvaljujući tome, u petak su vodeći indeksi na Wall Streetu skočili više od 1 posto i umanjili tjedne gubitke. Podršku tržištima pružili su i bolji nego što se očekivalo kvartalni poslovni rezultati većine kompanija.

Dosad je više od 50 posto kompanija iz sastava S&P 500 indeksa objavilo izvješća, pri čemu ih je oko 80 posto ostvarilo veću dobit nego što se očekivalo.

Zbog toga sada analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u proteklom tromjesečju porasle oko 25 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, dok su na početku sezone objava poslovnih izvješća očekivali rast od 18,4 posto.

Po svemu sudeći, u prvom ovogodišnjem kvartalu bit će zabilježen najveći skok zarada u posljednjih sedam godina, što se zahvaljuje snažnom rastu globalnog gospodarstva i poreznim promjenama u SAD-u na početku godine.

A na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,9 posto, na 7.567 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 1,9 posto, na 12.819 bodova, a pariški CAC 0,6 posto, na 5.516 bodova. Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks ojačao skromnih 5 bodova, na 22.472 boda, što je već šesti tjedan zaredom kako raste.

You may also like

0 comments