BRICS će pomoći nuklearnu suradnju Rusije i JAR-a

Vladimira Putina dočekala je topla dobrodošlica u Goi gdje je došao na summit BRICS-a, koji uključuje i sastanke sa zemljama jugoistočne Azije. Stručnjaci, međutim, i dalje ostaju podijeljeni oko toga koliko Rusija zapravo može dobiti od tih sastanaka.

ekoliko dana nakon što je zbog napetosti oko Sirije Vladimir Putin bio prisiljen otkazati planirani put u Pariz povodom otvaranja ruskog kulturno-vjerskog centra, ruskog je predsjednika u indijskoj državi Goi dočekao crveni tepih. Putinov posjet Indiji povodom 17. rusko-indijskog summita i 8. summita BRICS-a nije mogao doći u bolje vrijeme, no analitičari su podijeljeni oko toga koliko bi Kremlj od njega mogao profitirati. “Nitko u BRICS-u ideju o izolaciji Rusije ne shvaća ozbiljno”, kaže Georgij Toloraja, izvršni direktor Ruskog nacionalnog odbora za istraživanje BRICS-a. “Putin od BRICS-a i drugih zemalja partnera ima podršku u ključnim pitanjima poput Sirije. U tom smislu, summit u Goi je uspjeh za Rusiju.”

Anton Cvetov, stručnjak pri Centru za strateška istraživanja u Moskvi, kaže da je summit BRICS-a važno sredstvo za demonstraciju međunarodnog položaja Rusije u vrijeme kada se njezini odnosi sa Zapadom pogoršavaju. “Rusija je bila izuzetno aktivna u demonstriranju toga da se svijet ne sastoji samo od Zapada i njegovih globalnih saveznika, već da u toj priči postoje i drugi igrači”, kaže Cvetov. “BRICS je jedan od najočitijih izbora jer ne zahtijeva puno stvarnih obveza, no ipak je impresivan u smislu kombiniranog BDP-a, stanovništva i rasta.”

Aleksandar Gabujev, direktor azijskog programa moskovskog Carnegie centra, slaže se s time da će Kremlj summit BRICS-a koristiti kako bi pokazao Zapadu da Vladimir Putin ne može biti izoliran na globalnoj razini. On, međutim, dodaje da članice BRICS-a ne mogu Rusiji pružiti nikakvu “opipljivu” podršku. “Unatoč tome što ove zemlje ne podržavaju sankcije protiv Rusije, njihove tvrtke i banke ostaju vrlo svjesne rizika i ne pokušavaju ‘pomoći’ Rusiji – samo Kinezi vrše neke male simbolične transakcije kako bi utvrdile Putinov odnos s Xi Jinpingom. Teško je, stoga, da će Zapad biti impresioniran ruskim trudom u odnosima s javnošću”, kaže Gabujev.

Pored sastanka s indijskim premijerom Narendrom Modijem 15. listopada, koji su indijski mediji proglasili velikim uspjehom, Putin održava i bilateralne susrete s drugim liderima BRICS-a, kao i s nekim visokopozicioniranim dužnosnicima BIMSTEC-a (Inicijative Bengalskog zaljeva za multisektorsku tehničku i gospodarsku suradnju), neformalne skupine koja je pozvana na summit BRICS-a. BIMSTEC čine Bangladeš, Butan, Indija, Nepal, Šri Lanka, Mjanmar i Tajland.

Bilateralni sastanci koje je Vladimir Putin održao u Goi također su ključni za ruski službeni narativ prema kojem zemlja zapravo nije izolirana”, kaže Cvetov. “Slične smo poteze vidjeli ranije ove godine: od summira ASEAN-Rusija u Sočiju u proljeće do Istočnog ekonomskog foruma o Vladivostoku sa Shinzoom Abeom i Park Geun-hye. Sam broj sastanaka i razgovora trebao bi pokazati da Rusija ima i druge partnere osim Zapada, čak i ako je sam summit značajniji od budućih dogovora i projekata za suradnju.”

Tema sirijske krize dominirala je u Putinovim razgovorima s kineskim kolegom Xi Jinpingom 15. listopada. Peking nije okrivio Moskvu za eskalaciju nasilja u tom Siriji. “Ruski i kineski predsjednik razmijenili su poglede o sirijskom pitanju. Putin je obavijestio svog kineskog kolegu o lokalnim zbivanjima”, rekao je glasnogovornik ruskog predsjednika Dmitrij Peskov za novinare.” [Na sastanku] je istaknuta potreba za daljnjom suradnjom kako bi se spriječila infiltracija međunarodnog terorizma na područje središnje Azije i u njoj.”

Gabujev smatra da je odnos Rusije i Kine ojačao tijekom posljednjih nekoliko godina, ali upozorava na to da su veze pojačano asimetrične. “Moskva treba Peking više no što Peking treba Moskvu”, smatra on.

Na susretu s južnoafričkim predsjednikom Jacobom Zumom Putin je razgovarao o suradnji u mirnom korištenju nuklearne energije, kao i o uzajamnoj zaštiti investicija. Južnoafrička Republika želi razviti 9600 megavata nuklearnog kapaciteta do 2030. godine, a ruska državna nuklearna tvrtka Rosatom izrazila je interes za razvoj nuklearnog sektora zemlje, piše Russia Beyond the Headlines.

Putin i Zuma također su razgovarali o malom padu trgovinskog prometa između zemalja u 2016. godini. “Obje strane znaju što treba učiniti kako bi se kompenzirao ovaj blagi pad”, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov za novinare. Analitičari se generalno slažu da Rusija treba učiniti puno više kako bi izgradila veze s tradicionalnim saveznicima u Africi. BRICS Rusiji omogućuje čvrstu prisutnost na kontinentu.

You may also like

0 comments