Slovenija postavlja žičanu ogradu prema Hrvatskoj za svaki slučaj, ako rješenje izbjegličke krize na razini Europske unije ne uspije, kazao je u razgovoru za mariborski list “Večer” od utorka predsjednik slovenskog parlamenta Milan Brglez, član stranke premijera Mire Cerara, optuživši istodobno hrvatsku vladu za nekonstruktivno ponašanje u izbjegličkoj krizi.
“Nismo sretni zbog toga što postavljamo žicu i to ne činimo zbog ideoloških razloga, riječ je o preventivnoj mjeri kako bismo se zaštitili u slučaju da se, od nekog trenutka, svaka država u Europskoj uniji mora početi sama suočavati s izbjegličkim valom”, kazao je Brglez. “Malo je onih kojii drže da će nas ograda moći potpuno zaštititi, ali je postavljamo kako bismo tim činom prisilili i druge da se počnu baviti tim pitanjima”, kazao je Brglez. Ocijenio je da je velik val izbjeglica za Sloveniju mnogo teži u odnosu na druge zemlje jer ima samo dva milijuna stanovnika, ali i zbog njezinog geopolitičkog položaja na prijelazu iz jugoistočne u srednju Europu, kamo je usmjeren izbjeglički val. “No, istina je da žica na određeni način govori o neuspjehu Europske unije i nas kao njenog dijela”, kazao je Brglez za “Večer”.
Izrazio je želju da Slovenija s novom hrvatskom vladom što prije otpočne razgovore o boljem upravljanju izbjegličkim valom, dok je dosadašnju hrvatsku vladu oštro kritizirao zbog “nekonstruktivnosti” u izbjegličkoj krizi, ustvrdivši da je slovensko postavljanje ograde trebalo motivirati vladu premijera (Zorana) Milanovića da sa Slovenijom još bolje surađuje na zašititi schengenske granice. “Umjesto toga, ona je slala prosvjedne note i tužila Sloveniju Europskoj uniji, a hrvatski predsjednik vlade na odlasku koristio je svaku priliku da nepromišljenim izjavama pokvari odnose između naših država, što nije europsko ponašanje niti konstruktivno djelovanje”, kazao je Brglez. “Zbog svega toga u ovoj godini treba temeljito razmisliti kako ponovo uspostaviti konstruktivne odnose s Hrvatskom. Politika Europske unije je politika dogovora i poštovanja onoga što je dogovoreno. Sumnjam da je hrvatski pokušaj odstupanja od arbitraže i arbitražnog sporazuma o granici bio usklađen s takvom europskom politikom”, kazao je Brglez, jedan od najtješnjih suradnika slovenskog premijera Mire Cerara.