Home TribinaAnalize Blokada Suezkog kanala poremetila lanac nabave

Blokada Suezkog kanala poremetila lanac nabave

by Energypress.net

Pad cijene nafte

Cijene nafte pale su u četvrtak na međunarodnim tržištima ispod 63 dolara, budući da je novi krug mjera zatvaranja u Europi potpirio zabrinutost za naftnu potražnju, zasjenivši privremeno zatvaranje Sueskog kanala zbog nasukanog broda.

Cijene su jučer poskočile na oba tržišta nakon nasukavanja broda u Sueskom kanalu, na najvažnijem prometnom pravcu za transport nafte u svijetu. Uprava kanala danas je objavila da je obustavila promet dok osam tegljača ne odsuče brod.

Nekoliko dana kašnjenja isporuka nafte i proizvoda u Europu i SAD ne bi trebalo dugoročno utjecati na cijene na tim tržištima, slaže se potpredsjednica kompanije Wood Mackenzie Ann-Louise Hittle.

Utjecaj blokade Sueskog kanala na cijene nafte dodatno je ograničila činjenica da je odredište većine tankera Europa, gdje je potražnja trenutno slaba zbog novog kruga mjera suzbijanja pandemije koronavirusa.

Obustava prometa Sueskim kanalom tek je najnovija u nizu nevolja koje su u posljednje vrijeme zadesile brodare, uzrokujući kašnjenja u isporuci robe potrošačima – pandemija je logistički sektor izbacila iz ravnoteže.

Logističke tvrtke već mjesecima balansiraju između ogromnih teškoća u prometu zbog pandemije koronavirusa i snažnog skoka potražnje za potrošačkom robom, koji stvaraju logistička uska grla širom svijeta.

Najnoviji je izazov nasukani 400-metarski brod Ever Given u Sueskom kanalu, koji je blokirao tranzit više od 30 brodova za kontejnerski prijevoz tereta.

Tegljači ga pokušavaju odsukati, a u jednoj od kompanija za Reuters kažu da bi se manevri mogli otegnuti na nekoliko tjedana. Švicarski MSC, drugi brodar u svijetu za kontejnerski prijevoz tereta, tvrdi da je blokada Sueskog kanala pogodila sve velike prijevoznike.

Izvori u trgovini i otpremi navode da bi, ovisno o tome koliko će dugo trajati, poremećaj u Suezu mogao utjecati i na transport robe azijskih proizvođača do kupaca u Europi. U Antwerpenu logistički kapaciteti za kontejnerski prijevoz tereta preopterećeni su već mjesecima, priča za Reuters direktor lučke uprave Jacques Vandermeiren.

Eventualni novi poremećaji još bi više pogodili luke u SAD-u, u kojima pretovar već čeka više od 90 bodova, kažu izvori u logističkom sektoru. Proteklih tjedana cijena prijevoza robe iz Azije na istočnu obalu SAD-a gotovo je udvostručena, premašivši 5.000 dolara po FEU (kontejneri od 40 stopa), a porasle su i vozarine na rutama prema zapadnoj obali, pokazuju podaci S&P Global Platts Containersa.

Cijene nafte pritisnuo je danas i jaki dolar, koji je prema euru dosegnuo novu najvišu razinu u četiri mjeseca, ograničavajući kupovnu moć imatelja ostalih valuta.

Zabrinutost za potražnju zbog novog vala mjera suzbijanja pandemije potiče očekivanja da će Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njeni saveznici na sastanku 1. travnja produljiti aktualna ograničenja opskrbe i na svibanj, saznaje Reuters iz četiri izvora iz OPEC+.

Odvojeno je OPEC jutros na svojoj internetskoj stranici objavio da je cijena barela referentne košarice nafte njegovih članica u srijedu iznosila 61,61 dolar, što je za 66 centi manje u odnosu na prethodni trgovinski dan.

Related Posts